آیا حاضرید از دریافت یارانه انصراف دهید؟

حق نشر عکس ISNA
Image caption اولین روز ثبت‌نام برای دریافت یارانه‌ در بندرعباس

متقاضیان دریافت یارانه در ایران در روزهای گذشته برای ثبت‌ نام دچار برخی مشکلات شده‌اند. از جمله به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت یا اختلال در سایت ثبت درخواست یارانه، برخی از متقاضیان موفق به ثبت نام اینترنتی نشده‌اند.

دولت از متقاضایان خواسته است که از طریق سایت رفاهی ثبت نام کنند ولی کسانی که به اینترنت دسترسی ندارند یا در روستاها زندگی می‌کنند می‌توانند از طریق مراجعه به کمیته امداد، سازمان بهزیستی، دفاتر خدمات روستایی و دفاتر خدماتی پلیس +۱۰ ثبت نام کنند.

مشاهدات شما از ثبت نام برای دریافت یارانه چه بوده است؟

به گفته علی طیب نیا، وزیر اقتصاد، نیازمندان از طریق خود اظهاری و ثبت نام برای گرفتن یارانه مشخص می‌شوند اما در مرحله بعد اطلاعاتی که مردم داده‌اند "پردازش می‌شود" و دولت بر اساس قانون مصوب مجلس نیازمندان را "شناسایی" خواهد کرد.

در وبسایت اطلاع رسانی دولت به متقاضیان هشدار داده شده است در صورتی که مشخص شود اشخاص درآمدی بیشتر از آن چیزی دارند که در مرحله ثبت نام گفته‌اند، "به میزان سه برابر یارانه دریافتی جریمه می‌شوند."

به نظر شما تشخیص نیازمندان و افراد واجد شرایط از طریق خود اظهاری و جریمه کردن افرادی که درآمدشان را کمتر اعلام می‌کنند چقدر عملی است؟

هدف اصلی در این مرحله کاستن از تعداد یارانه بگیران است و دولت امیدوار است که دست کم ۲۰ درصد از یارانه بگیران که درآمدهای بالاتری دارند از دریافت یارانه انصراف دهند.

در ماه‌های گذشته کمپین‌ها و تبلیغات مختلفی برای تشویق شهروندان به انصراف از گرفتن یارانه‌ به راه افتاده است.

گروهی از هنرمندان، ورزشکاران، مقامات سیاسی و شخصیت‌های مشهور اعلام کرده‌اند که از دریافت یارانه‌ انصراف خواهند داد. اخیرا صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم در تبلیغاتی شهروندان پردرآمد را تشویق کرده که برای ‌دریافت یارانه ثبت نام نکنند.

آیا این تبلیغات در تصمیم شما برای گرفتن یا نگرفتن یارانه‌ تاثیر داشته است؟ آیا شما حاضر هستید از دریافت یارانه انصراف دهید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما در این‌باره شرکت کنید، می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می‌توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.