اختلاف ایران و آمریکا بر سر سفیر پیشنهادی ایران در سازمان ملل؛ نظرات شما

حق نشر عکس non

رد درخواست ویزای حمید ابوطالبی به عنوان سفیر پیشنهادی ایران در سازمان ملل از سوی آمریکا با اعتراض ایران روبرو شده است. ایران جایگزینی برای آقای ابوطالبی معرفی نکرده و قرار است در نشست آتی سازمان ملل متحد رسما به موضوع عدم صدور ویزای ایشان اعتراض کند.

مقامات کاخ سفید از آقای ابوطالبی به عنوان "گزینه نامناسب" یاد کرده و به سوابق وی در همکاری با دانشجویان پیرو خط امام که مسئول گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در سال 58 شناخته می‌شوند اشاره کرده‌اند. آقای ابوطالبی خود می‌گوید در مقطعی مترجم این گروه بوده است.

آیا به نظر شما آمریکا، به عنوان کشور میزبان سازمان ملل متحد حق دارد برای سفیر ایران در آن سازمان ویزا صادر نکند؟ چقدر احتمال می دهید اعتراض ایران راه به جایی ببرد یا آمریکا در تصمیم خود تجدیدنظر کند؟

آیا به نظر شما حمید ابوطالبی گزینه مناسبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل و استقرار در آمریکا است؟

۳۵ سال از بحران گروگانگیری در تهران گذشته است. تماس روحانی و اوباما و شرکت همزمان وزرای امور خارجه دو کشور، ظریف و کری بر سر یک میز در مذاکرات هسته‌ای، امیدها را برای کوتاه شدن دیوار بی اعتمادی بین دو کشور زنده کرده است. اما دو کشور در سی و پنج سال گذشته روابط پرالتهابی داشته‌اند.

فکر می‌کنید رد تقاضای ویزای آقای ابوطالبی تاثیری بر مذاکرات پیش رو و روابط دو کشور ایران و آمریکا داشته باشد؟

آیا به نظر شما برای باز شدن فصل تازه‌ای در روابط ایران و آمریکا، باید سیاستمداران دو کشور به مرور از تاکید و اشاره به وقایعی مانند قبیل گروگانگیری سفارت آمریکا در تهران، حمله به هواپیمای مسافربری ایران، و حمایت آمریکا از عراق در طول جنگ ایران و عراق بکاهند؟ یا فکر می‌کنید که بدون حل این اختلافات قدیمی،‌ نمی‌توان به آغاز فصل تازه در روابط ایران و آمریکا امید داشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.