آیا ریچارد فرای باید در اصفهان دفن شود؟

حق نشر عکس Fars

وضعیت خاک‌سپاری ریچارد فرای، ایران‌شناس برجسته‌ آمریکایی در اصفهان، بیست روز پس از مرگش همچنان نامعلوم است.

آقای فرای وصیت کرده که پس از مرگ در اصفهان و در حاشیه زاینده‌رود به خاک سپرده شود. محافظه کاران و رسانه‌های تندرو در ایران می‌گویند که او جاسوس سیا بوده و نباید جسدش به ایران منتقل شود. برخی از نمایندگان مجلس ایران هم او را جاسوس سیا و راهزن فرهنگی نامیدند و گروهی با عنوان "مردم شهیدپرور اصفهان" با انتشار بیانیه‌ای تهدید کردند که در صورت دفن ریچارد فرای در اصفهان "او را می‌سوزانیم و خوراک سگ‌های بیابان می‌کنیم."

آیا شما با اجرای وصیت ریچارد فرای و دفن او در اصفهان موافق هستید یا مخالف؟ به نظر شما چرا عده ای با خاک‌سپاری آقای فرای در ایران مخالفند؟

علی جنتی، وزیر ارشاد، درپاسخ به سوالی درباره وصیت ریچارد فرای، گفت که دولت جدید وصی ایشان محسوب نمی‌شود و "هر کس وصی ایشان است، برود به وصیتش عمل کند." محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق ایران، در زمان مسئولیت خود وعده دفن آقای فرای در اصفهان را داده بود و حتی خانه‌ای تاریخی و گران قیمت را در این شهر به او هدیه داده بود.

به نظر شما چرا دولت ایران قصد ندارد در این باره تصمیم بگیرد؟

کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی که وصی آقای فرای در ایران است، گفته تا به حال دوبار برای آیت الله خامنه ای، رهبر ایران پیغام فرستاده که نظرش را درباره انتقال پیکر فرای به ایران اعلام کند تا "این بحث کاملا فرهنگی، سیاسی نشده و به ضرر ایران تمام نشود."

او گفته است که تاکنون سه نامه برای رئیس‌جمهور، وزیر امورخارجه و استاندار اصفهان نوشته‌ است، ولی هیچ‌کدام "پاسخ مستقیمی" به او نداده‌اند.

به نظر شما پاسخ آیت الله خامنه ای، رهبر ایران به این درخواست باید چه باشد؟

گروهی از ایرانیان و تعدادی از نمایندگان مجلس هم اخیرا از انتقال پیکر ریچارد فرای به ایران حمایت کرده اند. علی مطهری نماینده مجلس از دولت ایران خواسته به تعهد قبلی‌اش عمل کند و اجازه دهد ریچارد فرای در اصفهان به خاک سپرده شود. کمال الدین پیرموذن، نماینده اردبیل در مجلس ایران هم خواسته تا به وصیت ریچارد فرای بها داده شود.

به نظر شما دلیل اختلاف نظرها درباره دفن پیکر ریچارد فرای در اصفهان چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.