فراخوان: جنگ جهانی اول در لابه‌لای عکس‌ها و خاطرات شما

حق نشر عکس Getty

بی بی سی در تدارک ساخت برنامه های ویژه ای است. تابستان امسال، یکصدمین سال آغاز جنگ جهانی اول از راه می رسد؛ جنگی که نه فقط به خاطر تعداد کشورهای درگیر در آن، شمار کشتگان، مجروحان و آسیب دیدگان، بلکه به دلیل پیامدهای عمیق و فراگیرش، ابعادی جهانی داشت. دامنه پیامدهای جنگ جهانی اول چنان گسترده است که هیچ حوزه ای از سیاست و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و هنر و حتی جغرافیای جهان از تاثیرات آن در امان نماند.

گذشته از این تاثیرات و پیامدهای کلان، در حوزه زندگی خصوصی نیز، به دلیل شمار سربازان، خانواده های بسیاری در سراسر جهان به طور مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر این جنگ قرار گرفتند. از بریتانیا تا استرالیا و از آمریکا تا هند، جنگ جهانی اول نشانه ها و آثار خود را به نوعی بر زندگی شهروندان باقی گذاشت. ایران نیز، به دلیل اشغال بخش هایی از کشور و حضور مستقیم نیروهای بریتانیایی، روسی و عثمانی، از این جنگ و حوادث و نتایج آن جدا نماند.

بلای جنگ به اشکال مختلف بر سر بسیاری از شهروندان ایرانی نازل شد. آیا شما هم یکی از کسانی هستید که اعضای خانواده تان در آن زمان، به نوعی درگیر این جنگ شدند؟ آیا از پدربزرگ یا مادر بزرگ خود، عکس، سند یا خاطره ای دارید که بخواهید آنها را با دیگران در میان بگذارید تا بخشی از تاریخ ناگفته و نانوشته ایران در دوران جنگ جهانی اول، از زبان شما روایت شود؟ عکس ها و خاطرات خود را می توانید برای "شاهد عینی" بفرستید تا در این برنامه ویژه استفاده شود. اگر مایلید به ما اطلاع دهید تا خاطرات شما را به صورت صوتی یا ویدیویی ضبط کنیم.

شما می‌توانید عکس‌ها یا ویدئو های خود را از راه صفحه شاهد عینی سایت فارسی بی‌بی‌سی با دیگران به اشتراک بگذارید.

همچنین می توانید تصاویر خود را به آدرس shoma@bbc.co.uk ایمیل کنید.

و یا از طریق فرم زیر برای ما بفرستید:

* (none)

  • (none)
  • (none) 200MB
  • (none) jpg, gif, png
  • (none)
  • (none) 200MB
  • (none) avi, mov, wmv, mp4, mpg, flv, 3gp, wav, mp3, wma

(none)