چقدر به رعایت حقوق مولف یا کپی رایت اهمیت می‌دهید؟

حق نشر عکس

مساله کپی رایت و دانلود غیر مجاز کتاب، موسیقی، فیلم، نرم افزار و حتی بازی کامپیوتری این روزها از بحث‌های مطرح در فضای فرهنگی ایران است. برگزاری نشست‌های تخصصی در "سرای اهل قلم" در حاشیه نمایشگاه کتاب تهران و تشکیل کمپین‌هایی مانند "نه به دانلود غیرقانونی کتاب" از نمونه رویدادهای مرتبط با بحث کپی رایت است.

تاریخچه قانون کپی رایت در ایران مربوط به قانون "ثبت علائم تجاری" است که در سال ۱۳۰۴ تصویب شد و در سال ۱۳۴۸ نیز قانون "حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان" به تصویب رسید. حسین نوش آبادی، معاون حقوقی وزارت ارشاد از اعزام هیاتی در رابطه با مساله کپی رایت به ژنو خبر داده و همچنین ابراز امیدواری کرده که تا دو سه ماه آینده لایحه جامعی در این باره در دولت تصویب شود و به مجلس برود تا ایران هم از "یک قانون کارآمد، قوی و به روز" برخوردار باشد.

نظر شما درباره قانون کپی رایت برای حمایت از حقوق مادی و معنوی مولفان و هنرمندان چیست؟

از نگاه شما چقدر این قانون در ایران رعایت می‌شود؟ خود شما چقدر به رعایت حقوق مولف یا کپی رایت اهمیت می‌دهید؟

در جامعه ایران درباره مساله کپی رایت، نظرات مختلفی وجود دارد. گروهی مخالف پیوستن ایران به کنوانسیون‌های جهانی کپی رایت هستند چرا که در حال حاضر می‌توانند منابع و کتاب‌های خارجی را بدون پرداخت کپی رایت به صاحب اصلی اثر در ایران منتشر کنند. گروهی نیز معتقدند که از این قانون در برخی زمینه ها مثلا در حوزه علوم باید صرف نظر شود تا همه دانشجویان بتوانند به علم روز دنیا دسترسی داشته باشند. اما در مقابل برخی معتقد به رعایت حق مولف هستند و استفاده و حتی دانلود محصولاتی مانند کتاب، موسیقی، فیلم، عکس، نرم افزارها و بازی‌های کامپیوتری را بدون اجازه پدیدآورنده اثر غیراخلاقی و کاری مشابه دزدی می‌دانند.

آیا شما موافق پیوستن ایران به کنوانسیون‌های جهانی کپی رایت هستید؟ به نظر شما پیوستن ایران به کنوانسیون‌های جهانی کپی رایت چه فایده‌ها یا زیان‌هایی خواهد داشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.