دو راهی بخشش و قصاص؛ نظرات شما

حق نشر عکس AFP

در هفته های اخیر خبرهای مربوط به بخشش محکومان به اعدام در ایران، واکنش های زیادی برانگیخته است. بخشش یک محکوم به اعدام توسط مادر مقتول، پای چوبه دار در شهرستان نور استان مازندران، بخشش محکومان دیگر در کردستان، بندرعباس و نیشابور، از مواردی هستند در شبکه های اجتماعی مورد بحث قرار گرفتند.

آیا شما تا کنون بر سر دوراهی بخشش و قصاص قرار گرفته و از قصاص صرفنظر کرده و محکوم به اعدامی را بخشیده‌اید؟ چه راهی را طی کرده اید تا به این تصمیم برسید؟ بخشیدن کسی که مرتکب قتل شده چقدر برای شما سخت بوده؟ آیا اکنون به آرامش رسیده ‌اید؟

به نظر می رسد فعالیت کمپین‌هایی که هدفشان تقاضای بخشش برای محکومین به قصاص نفس در ایران افزایش یافته است. هنرمندان، شخصیت‌های اجتماعی، مذهبی و ورزشی و حتی در مورد اخیر مجری برنامه پرطرفدار ورزشی نود در ایران تلاش کرد‌ه‌اند برای بخشش فرد در آستانه اعدام پادرمیانی کنند. اما دست اندرکاران می گویند این کمپین‌ها همیشه هم موفق نیستند و گاهی خانواده ولی دم با وجود تمام تقاضاها و حتی پیشنهاد پرداخت مبلغ دیه تا چندبرابر هم؛ به هیچ عنوان حاضر به بخشش نمی شوند.

نظر شما در مورد کمپین‌های تقاضای بخشش برای محکومین به قصاص چیست؟ اگر خود شما تجربه فعالیت‌های اینچنینی داشته‌اید، چه تلاشهایی انجام داده‌اید ؟ به نظر شما در این فعالیت ها چه ملاحظاتی را باید نظر گرفت؟ تبعات و نتایج مثبت و منفی احتمالی در این کمپین‌ها چه چیزهایی هستند؟

برخی معتقدند اجرای حکم قصاص در کاهش موارد ارتکاب به جرائمی همچون قتل موثر نیست. آیا شما با این نظر موافقید؟ آیا قانون قصاص احتیاج به اصلاح و تجدیدنظر دارد یا این قانون را در کاهش آمار ارتکاب قتل موثر می دانید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian