افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس ISNA

در ادامه اجرای مرحله دوم طرح حذف یارانه‌ها در ایران، قیمت بنزین و گازوئیل از نیمه شب پنجشنبه (۲۴ آوریل/ ۴ اردیبهشت) افزایش پیدا کرد. قیمت بنزین سهمیه‌ای که ماهانه ۶۰ لیتر به خودروها داده می شود، از هر لیتر ۴۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است. قیمت هر لیتر بنزین آزاد هم که ۷۰۰ تومان بود، ١٠٠٠ تومان قیمت گذاری شده است.

قیمت گازوئیل سهمیه ای نیز هر لیتر ۲۵۰ تومان تعیین شده است که یک صد تومان بیشتر از قیمت قبلی است. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پیشتر در مجلس گفته بود که شیب افزایش قیمت‌ها در مورد برق، گاز و گازوئیل 'ملایم' و در مورد بنزین 'تندتر' خواهد بود.

نظر شما درباره افزایش قیمت بنزین و گازوئیل چیست؟ آیا افزایش قیمت بنزین و گازوئیل بر زندگی شما تاثیری خواهد داشت؟

فکر می کنید افزایش قیمت ها باعث کاهش سرانه مصرف بنزین در ایران شود؟

با وجود افزایش ۷۵ درصدی قیمت بنزین، همچنان قیمت این فرآورده در ایران در مقایسه با سایر کشورها پایین است. بر اساس قانون حذف یارانه‌ها، دولت باید قیمت مواد سوختی را به میانگین قیمت ها در کشورهای خلیج فارس برساند. دولت قول داده است که درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی را به بخش‌های تولیدی، بیمه‌های سلامت و درمان و بیمه‌های اجتماعی اختصاص دهد و افزایش قیمت بنزین را اقدامی در راستای بهبود وضعیت اقتصادی نامیده است.

به نظر شما افزایش قیمت بنزین چه آثار اقتصادی مثبت یا منفی به همراه خواهد داشت؟ فکر می‌کنید دولت درآمد حاصل از کاهش یارانه سوخت را باید در چه مواردی هزینه کند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.