راستگویی چقدر در جامعه شما رواج دارد؟

حق نشر عکس

در اکثر جوامع بشری دروغگویی سرزنش شده و راستگویی ستایش می‌شود. در منش مذهبی، باورهای غیرمذهبی و اخلاقی همواره تشویق به راستگویی و پرهیز از دروغ، ماندن بر سر عهد و پیمان، عمل به قول و حرف دیده شده است. با این حال برای خیلی از ما پیش آمده که در مواردی دروغ گفته باشیم.

آیا شما تابه حال دروغ گفته‌اید؟ چه عواملی باعث شده تا شما دروغ بگویید؟

گفتن دروغی که به منحرف کردن روند قضایی منجر شود در بسیاری از کشورهای جهان جرم محسوب می‌شود اما آدم‌ها به دلایل مختلف ممکن است دروغ بگویند. به خطر افتادن جان خود و دیگران، "آبرو" و شرایط فرهنگی و سیاسی جامعه، از جمله مواردی است که ممکن است باعث شود برخی انسان‌ها دروغ بگویند و آن را تحت عنوان "دروغ مصلحتی" توجیه کنند.

آیا شما تا به حال دروغ مصلحتی گفته‌اید؟ آیا دروغ مصلحتی را در برخی شرایط مجاز می‌دانید؟

راستگویی چقدر در جامعه شما رواج دارد؟ جامعه، فرهنگ، و قوانین جایی که زندگی می کنید چه تاثیری بر میزان راست گویی یا دروغ گویی افراد جامعه شما و خود شما داشته است؟شما در مورد دروغگویی یا راستگویی چه آموزشی به فرزندانتان می‌دهید؟ آیا توصیه می‌کنید در برخی موارد دروغ مصلحتی بگویند یا همیشه آنها را تشویق به راستگویی می‌کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.