عملیات نجات سیل‌زدگان در افغانستان؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس BBC World Service

مقامات افغانستان می‌گویند در اثر سرازیر شدن سیلاب در ولایت‌های بادغیس، جوزجان، فاریاب و سرپل در شمال و غرب افغانستان، ده‌ها نفر کشته و ناپدید شده‌اند که تا کنون اجساد ۱۶۹ نفر پیدا شده‌ و ۴۱ نفر ناپدید هستند.

بر اساس گزارش‌ها از مناطق سیل‌زده، بیش از ۲ هزار خانواده از منازل شان بی‌جا شده‌اند و نیاز به امداد رسانی دارند.

اگر شما در مناطق سیل زده هستید، مشاهدات شما از میزان خسارت‌ها چیست؟

دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که به نهادهای دولتی دستور داده شده تا کمک‌های فوری به آسیب دیدگان فراهم کنند و آقای کرزی از کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهور و رئیس مبارزه با حوادث طبیعی، خواسته است تا از مناطق آسیب دیده بازدید کند. عملیات نجات توسط پلیس افغانستان اجرا شده و هلیکوپترهای ارتش برای کمک رسانی و انتقال قربانیان دست به کار شده‌اند.

نحوه امداد رسانی دولت افغانستان با انتقاداتی هم روبرو بوده است. گروهی از اعضای پارلمان و فعالان مدنی که برای بازدید از مناطق سیلاب زده به شمال افغانستان رفته‌اند، می‌گویند "عمق این فاجعه به مراتب وحشتناک‌تر از آن است که تا به حال گزارش شده" و میزان کمک‌های نهادهای امداد رسان ملی و بین‌المللی "بسیار ناچیز" بوده است.

اگر در این مناطق هستید مشاهدات شما از نحوه امداد رسانی و اطلاع رسانی درباره سیل در شمال افغانستان چیست؟ آیا از واکنش دولت به این حادثه راضی هستید؟ نیازهای سیل‌زدگان در حال حاضر چیست؟

در کنار امدادرسانی از سوی دولت، کارزار‌هایی برای جمع آوری کمک‌های مردمی نیز در نقاط مختلف افغانستان راه‌اندازی شده و در برخی مناطق کار توزیع کمک‌های مردمی برای آسیب دیدگان سیلاب‌ها آغاز شده است.

نقش کمک‌های مردمی را در کنار کمک‌های دولتی و نهاد‌های امداد رسانی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در سال‌های گذشته، سیل در مناطق مختلف افغانستان جاری شده و خسارت‌های مالی و جانی زیادی به دنبال داشته است.

براساس اعلام نهادهای دولتی افغانستان، از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۲ میلادی جاری شدن سیل در حدود ۳۹۶ الی ۵۹۷ میلیون دلار به این کشور صدمه زده‌ است.

به نظر شما برای جلوگیری از این سیلاب‌ها و کاهش میزان خسارت آنها چه می‌توان کرد؟ چگونه می‌توان عملیات امداد رسانی را بهبود بخشید؟

برنامه نوبت شما تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی روز سه شنبه ۹ ثور (اردیبهشت) به این موضوع اختصاص دارد. ساعت پخش این برنامه هفت تا هشت شب به وقت افغانستان است. اگر مایلید در این برنامه تلویزیونی شرکت کنید، می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

برنامه صدای شما سه شنبه رادیو دری بی‌بی‌سی هم به همین موضوع اختصاص دارد و در این برنامه تجربه و چشم دیدهای شما از سیلاب در ولایات شمالی را می‌پرسیم. ساعت پخش این برنامه هفت تا هفت و نیم شب به وقت افغانستان است. اگر مایلید در این برنامه رادیویی شرکت کنید، از راه‌های زیر می‌توانید با صدای شما تماس بگیرید:

شماره تلفن برنامه: ۰۰۴۴۲۰۷۴۳۶۰۹۱۹ایمیل برنامه: dari@bbc.co.ukشماره پیامک یا ( اس ام اس) : ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.