نظر شما درباره بریدن گوش و بینی یک ملا که متهم شده قصد تجاوز داشته چیست؟

والدین یک دختر در ولایت بغلان در شمال افغانستان گوش‌ها و بینی ملایی را که درصدد تجاوز به دختر آن خانواده بوده، بریدند. این ملا متهم شده که با اغفال دختر یکی از خویشاوندان خود، می‌خواسته به او تجاوز کند.

عکس‌های این ملا با گوش و بینی بریده شده و صورت خون آلود به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی، به ویژه فیس بوک، پخش شد.

آیا شما این عکس را دیده‌اید و یا آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اید؟ آیا شما با بازنشر این عکس موافقید؟

در شبکه‌های اجتماعی، عده‌ای به ستایش از خانواده دختر پرداختند و اقدام آنان در بریدن گوش و بینی ملا را "شجاعانه" خوانده و برای عبرت دیگران لازم دیدند. عده‌ای دیگر این کار خانواده دختر را مغایر قانون توصیف کردند و استدلال کردند که افراد نباید اراده شخصی خود را به جای قانون بنشانند.

پس از پخش گسترده عکس‌های ملای متهم به تجاوز، ویدیویی از مردی پخش شد که می‌گفت عامل این خشونت بوده است. در این ویدیو، مردی که به عنوان پدر دختر معرفی می‌شود، می‌گوید که به این خاطر به این کار دست زده که اگر به مراجع قانونی شکایت می‌کرد، مسئولان تنها به زندانی کردن متهم اکتفا می‌کردند. اما او کاری کرده است که ملا برای یک عمر رنج بکشد و مایه عبرت دیگران باشد.

در قوانین افغانستان مجازات فرد متجاوز، بسته به جزئیات تجاوز، معمولا حبس درازمدت یا حبس ابد است.

نظر شما درباره اقدام والدین این دختر برای مجازات فراقانونی فرد متهم چیست؟ فکر می‌کنید چرا برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به این اقدام واکنش مثبت نشان داده‌اند؟

ارزیابی شما از عملکرد سیستم قضایی افغانستان برای رسیدگی به اتهامات تجاوز و مجازات افراد متجاوز چیست؟ آیا قوانین افغانستان را برای رسیدگی به اینگونه از جرائم مناسب می‌دانید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.