مشکلات کارگران در افغانستان؛ تجربیات شما

حق نشر عکس AFP
Image caption هفته گذشته در حادثه معدنی در سمنگان ده‌ها کارگر کشته شدند

علاوه بر مشکل بیکاری، شرایط بد کار نیز از مشکلات عمده کارگران در افغانستان است. لیاقت عادل، رئیس اتحادیه ملی کارکنان افغانستان همزمان با روز جهانی کارگر به شرایط بد کارگران در افغانستان اعتراض کرده و می‌گوید که به کارگرها در مقابل کار طاقت فرسا مزد ناچیزی داده می شود و در مواردی حتی مزد پرداخت نمی شود. او گفته است که جان کارگران در محیط کار مصون نیست و در صورتی که حادثه‌ای در محیط کار برای کارگران رخ دهد، کارفرمایان به موضوع درمان آنان توجهی نمی‌کنند.

این در حالی است که در قانون کار افغانستان به صراحت آمده است که کارگران باید از حق شرایط صحی (بهداشتی)، ایمنی محیط کار و تولید، آموزش حرفه‌ای، تقویت مهارت‌ها، ارتقاء سطح دانش فنی و حق استفاده از تامینات اجتماعی برخوردار باشند.

گزارشی درباره وضعیت کارگران در افغانستان را در سایت فارسی بی‌بی‌سی بخوانید.

به نظر شما مشکلات عمده کارگران در افغانستان چیست؟

وضعیت رعایت ایمنی کار در محیط کار شما چطور است؟ آیا کارفرمای شما مسئولیتی در قبال حفظ جان و سلامتی کارگران می پذیرد؟

از سال ۱۹۳۴ تاکنون، افغانستان ۱۹ کنوانسیون بین المللی کار را امضاء کرده است و وزارت کار افغانستان صلاحیت قانونی دارد که از حقوق کارگران دفاع و بر اجرای قانون کار نظارت کند. وزارت کار افغانستان این اختیار را دارد که در صورتی که کارفرمایان مرتکب نقض قانون کار افغانستان شوند، آنها را به نهادهای قضایی معرفی ‌کند.

آیا قانون کار کنونی را برای بهبود شرایط کارگران کافی می‌دانید؟ اگر خودتان کارگر هستید، انتظارتان از دولت برای بهبود شرایط کار چیست؟

در قانون کار افغانستان تاکید شده که همه کارگران باید قرارداد کار مکتوب داشته باشند که در آن نوع کار، مزد، حقوق و امتیازات کارگر و ساعت کار مشخص شده باشد. اما اغلب کارگران افغان قرارداد مکتوب ندارند و نبود قرارداد مکتوب باعث شده که کارگران افغان اغلب امنیت شغلی نداشته باشند و کارفرمایان هر زمان بخواهند کارگر دیگری را استخدام و قبلی را اخراج کند.

هفته گذشته در حادثه معدنی در سمنگان دستکم ۴۰ کارگر کشته شدند

آیا شما قرارداد کار دارید؟ چقدرکارفرماها به قراردادهای کار متعهد هستند؟

به نظر شما دولت برای متعهد کردن کارفرمایان به بستن قرارداد با کارگران چه باید بکند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.