حادثه مرگبار رانش زمین در ولایت بدخشان ؛ نظرات و مشاهدات شما

مقام‌های محلی ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان گفته‌اند که تعداد تلفات حادثه رانش زمین در ولسوالی ارگو که صبح روز جمعه اتفاق افتاد، به بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است. به گفته شاه ولی الله ادیب، والی بدخشان، رانش زمین در دو مرحله و به فاصله زمانی یک ساعت از یکدیگر اتفاق افتاده است و بیشتر قربانیان کسانی بودند که از روستاهای مجاور برای کمک به آسیب‌دیدگان رانش اول آمده بودند.

چنانچه شما ساکن این منطقه هستید، چه مشاهده ای از رانش زمین و تخریب ها دارید؟

روند کمک رسانی به این منطقه را چطور ارزیابی می‌کنید؟ اگر ساکن منطقه هستید، آسیب دیدگان در حال حاضر به چه کمک هایی نیاز دارند؟

فضل الدین عیار، فرمانده پلیس ولایت بدخشان، پس از اولین رانش زمین گفته بود که نیروهای پلیس فقط توانسته‌اند مقدار اندکی مواد غذایی و آب آشامیدنی در بین مردم توزیع کنند و باید به آسیب‌دیدگان کمک فوری شود. او همچنین گفته است که این روستا در دره‌ای که از تپه‌های گلی تشکیل شده، قرار گرفته بوده که بارش باران، باعث رانش این تپه‌ها شده است.

ولایت بدخشان یکی از حادثه‌خیزترین مناطق افغانستان است که حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، برف کوچ (بهمن) و رانش زمین همواره باعث تلفات جانی و خسارت مالی ساکنان آن می‌شود.

به نظر شما چطور می‌توان تلفات حوادث احتمالی آتی را در این منطقه و سایر مناطق افغانستان کاهش داد؟

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

برنامه صدای شما سه شنبه رادیو دری بی‌بی‌سی هم به همین موضوع اختصاص دارد و در این برنامه تجربه و چشم دیدهای شما از سیلاب در ولایات شمالی را می‌پرسیم. ساعت پخش این برنامه هفت تا هفت و نیم شب به وقت افغانستان است. اگر مایلید در این برنامه رادیویی شرکت کنید، از راه‌های زیر می‌توانید با صدای شما تماس بگیرید:

شماره تلفن برنامه: ۰۰۴۴۲۰۷۴۳۶۰۹۱۹ایمیل برنامه: dari@bbc.co.ukشماره پیامک یا ( اس ام اس) : ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.