کشمکش بر سر فیلتر شدن نرم افزارهای ارتباطی موبایل در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس AP

این روزها بازار نرم افزار ها و اپلیکشن‌های ارتباطی و پیام رسان مانند واتس اپ و وی چت و وایبر داغ است. میزان استفاده از این نرم افزار ها مطابق با نیازها و فرهنگ کاربران در هر کشوری متفاوت است. واتس اپ یکی از نرم افزارهایی است که در ایران هم کاربران زیادی دارد.

به تازگی عبدالصمد خرم‌آبادی دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ایران گفته قرار است واتس اپ فیلتر شود اما زمان آن را اعلام نکرده است. اپلیکیشن وی‌چت هم سال گذشته توسط این همین کارگروه فیلتر شد. با این حال حسن روحانی، رئیس جمهوری امروز دستور داده فیلتر شدن واتس‌اپ متوقف شود. این تصمیم در شورای عالی فضای مجازی گرفته شده و دلیل آن "مخرب نبودن" و "جایگزین نداشتن برای واتس‌اپ" ذکر شده است.

در مورد دستور آقای روحانی چه فکر می‌کنید؟ آیا شما از این نرم‌افزارها استفاده می کنید؟ معمولا برای چه کارهایی از این نرم‌افزارها استفاده می‌کنید و تاثیر آنها بر زندگی شما چیست؟

یک عضو دیگر همین کارگروه همچنین از طراحی نرم افزاری هوشمند خبر داده که قرار است با استفاده از آن فقط آنچه "محتوای مجرمانه" خوانده می شود فیلتر شود. قرار است در صورت استفاده از این نرم افزار هوشمند فیسبوک هم رفع فیلتر می شود.

آیا شما با فیلتر کردن هوشمندانه موافقید؟ نکات مثبت و منفی استفاده از فیلترینگ هوشمند چیست؟

مقامات مسئول شرکت مخابرات در ایران می گویند استفاده مردم از این نرم افزارها و ارتباطات آنها از طریق این اپلیکیشن ها موجب کاهش درآمد اپراتورهای مخابرات شده است. آیا استفاده از این اپلیکیشن ها باعث شده شما کمتر از سرویسهای شرکت مخابرات استفاده کنید؟

برخی از کاربران این نرم‌افزارها پس از فیلتر شدن آنها به استفاده از فیلترشکن ها روی می‌آورند. بیشتر این فیلترشکن‌ها مجانی نیستند و افراد می توانند آن ها را به صورت آنلاین یا واریز به حساب بانکی بخرند. برخی کارشناسان به امنیت بعضی از همین فیلترشکن ها هم مطمئن نیستند.

فیلتر شدن اینگونه نرم‌افزارها چه تاثیری در استفاده شما از آنها داشته؟آیا از فیلترشکن استفاده می کنید؟ آیا نگرانی امنیتی برای استفاده از این نرم افزارها دارید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian