تردد افراد دچار معلولیت در شهرها؛ نظرات شما

حق نشر عکس SPL

دبیر کل کانون معلولان شهر تهران با اشاره به دشواری استفاده معلولین از وسایل حمل و نقل عمومی گفته است که تعداد و کرایه خودروهای ویژه جابجایی معلولان با توان و قدرت مالی آن‌ها متناسب نیست. مناسب سازی نشدن معابر، عدم دسترسی مناسب به اتوبوس‌ و مترو، مناسب نبودن خدمات شهری با نیازها و حتی آسیب‌زا بودن این خدمات، از جمله مشکلاتی است که خانم میلادی برای تردد شهروندان دارای معلولیت به آنها اشاره کرده است.

اگر خود شما یا فردی از نزدیکانتان دچار معلولیت هستید، مشاهده‌ یا تجربه تان از رفت و آمد در سطح شهر چیست؟ آیا خدمات شهری که در آن زندگی می کنید پاسخگوی نیازهای شما هست؟ انتظار دارید دولت در این مورد چه کارهایی انجام بدهد؟

طبق بررسی های کانون معلولان شهر تهران، افراد دچار معلولیت در رفت و آمدهای خود حتی با تهدیدات جانی مواجه‌اند و به همین دلیل میزان و مدت تردد خود را فقط در حد ضروری مانند درمان، تحصیل و کار محدود می‌کنند و نمی‌توانند برای معاشرت و تفریح از فضاهای عمومی شهری استفاده کنند. همچنین با اینکه مانند شهروندان دیگر مالیات می‌پردازند اما شرایط مناسب برای استفاده برابر از امکانات شهری همچون سینماها و فرهنگسراها را ندارند.

براساس تجربیات یا مشاهدات شما، افراد دچار معلولیت بیشتر برای چه کارهایی از خانه خارج می‌شوند؟ چقدر به امکانات فرهنگی و تفریحی مثل سینما دسترسی دارند؟

دبیر کل کانون معلولان می‌گوید سازمان بهزیستی ایران در سامانه جدیدش 40 دستگاه ون و 20 اتوبوس به افراد دچار معلولیت جسمی، حرکتی اختصاص داده است اما این تعداد، کافی نیست، کرایه هر مسیر رفت و برگشت 14000 تومان است و باید یک روز قبل هم رزرو شده باشد.

آیا شما تا به حال از این سامانه حمل و نقل استفاده کرده اید؟ آیا این تعداد وسیله نقلیه و هزینه استفاده از آن را مناسب می دانید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.