سخنگوی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی افغانستان به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهد

سرانجام و پس از نزدیک به شش هفته که از برگزاری انتخابات افغانستان می گذرد، شمارش آرا و بررسی شکایت های انتخاباتی به پایان رسید.

کمیسیون بررسی شکایت‌های انتخاباتی افغانستان، شش جلسه علنی برای بررسی شکایت‌های انتخاباتی برگزار کرد و نمایندگانی از ستادهای انتخاباتی، رسانه ها و نمایندگان جامعه جهانی دراین جلسات حضور داشتند.

چگونگی بررسی شکایت‌های انتخاباتی در افغانستان را می‌توانید در اینجا بخوانید.

آیا شما هم از نزدیک یا از طریق رسانه‌ها، جریان بررسی شکایت‌های انتخاباتی را دنبال کرده‌اید؟

نظر شما در مورد نحوه بررسی شکایت ها و عملکرد کمیسیون رسیدگی به شکایات چیست؟

درکنار اینکه بعضی از نامزدها، ملاحظاتی درباره نحوه عملکرد کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی افغانستان داشته اند، و برخی منتقدان، شش جلسه علنی برای رسیدگی به دست کم ۸۲۵ شکایت را ناکافی می دانند، عده ای هم این جلسات علنی را گام مثبتی برای شفافیت انتخابات و تقویت دموکراسی در افغانستان می دانند.

شما جز کدام دسته اید و نظرتان در مورد روش بررسی شکایت‌های انتخاباتی چیست؟ آیا به نظر شما موردی از شکایت یا نقد به فرایند بررسی انتخابات وجود داشته که به آن رسیدگی نشده باشد؟

این نخستین انتخاباتی است که همه امور آن از تهیه مقدمات انتخابات، برگزاری، شمارش آرا و تامین امنیت، توسط خود افغانها انجام شده و رهبران برخی کشورهای غربی، آن را به فال نیک گرفته اند.

آیا کمیسیون‌های انتخاباتی، در جلب اعتماد شما، به عنوان یک رای دهنده، موفق بوده اند؟ شما در مجموع از روند کار این کمیسیون‌ها راضی هستید؟

این مطلب در این مورد توضیح داده است که چرا نتایج انتخابات افغانستان مبهم و پیچیده است.

روز چهار شنبه در برنامه نوبت شما از نادر محسنی سخنگوی کمیسیون انتخابات، دعوت کرده ایم تا به پرسش‌های شما در این زمینه پاسخ دهد. پاسخ آقای محسنی را می‌توانید، در توییتر و فیسبوک نوبت شما و سایت فارسی بی‌بی‌سی هم دنبال کنید.

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.