آیا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت می‌کنید؟

انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل/فروردین افغانستان هیچ برنده‌ای نداشت و هیچ یک از نامزدها نتوانستند "۵۰ درصد به اضافه یک" رأی را به دست آورند و به این ترتیب، دور دوم انتخابات روز ۲۴ جوزا/خرداد برگزار می‌شود. هر دو نامزد پیشتاز دور اول انتخابات، نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات را پذیرفته اند و برای رقابت در دور دوم اعلام آمادگی کرده اند.

اشرف غنی احمدزی گفت در روند انتخابات مشکلات اساسی و جدی بود اما به علت این که همیشه قانون را قبول داشته‌ایم، مشکلات را به کمیسیون‌های برگزارکننده انتخابات واگذار کردیم.

عبدالله عبدالله نیز با انتقاد از کمیسیون‌های انتخاباتی، گفت روند برگزاری انتخابات نواقصی داشته و این کمیسیون‌ها برای دور دوم باید به مردم اطمینان بدهند که رأی‌شان به صورت عادلانه محاسبه می‌شود.

شما درباره مواضع دو نامزد پیشتاز در خصوص عملکرد کمیسیون‌های انتخاباتی در دور اول انتخابات و همچنین پذیرش نتایج دور اول توسط این دو نامزد چه فکر می‌کنید؟

از سوی دیگر، تاخیر دوهفته‌ای در تاریخ برگزاری دور دوم انتخابات، انتقادهایی را برانگیخته است. کمیسیون مستقل انتخابات گفته در نظر دارد در دور دوم، تعداد مراکز و محلات رأی‌دهی را افزایش دهد تا کسانی که نتوانستند در دور اول رای بدهند، فرصت شرکت در انتخابات را داشته باشند. یوسف نورستانی، رئیس این کمیسیون تأکید کرده که مسئله امنیت، مشکلات حمل و نقل مواد به ولایت‌ها و وضع هوا، چالش‌های عمده برگزاری دور دوم انتخابات است.

آیا شما در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت می‌کنید؟ به نظر شما کاستی‌ها و مشکلات دور اول انتخابات چه مواردی بوده است که انتظار دارید در دور دوم شاهد آن نباشید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.