موضع دولت ایران نسبت به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی؛ نظرات شما

حق نشر عکس Reuters

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفته است که حق ارتباط با شبکه اطلاعات جهانی را به عنوان یک حق شهروندی در کشور به رسمیت می‌شناسد. او همچنین تأکید کرده که "دوران استبداد و رساندن پیام از طریق بلندگو، منبر و تریبون‌های یک‌طرفه و سنتی به سر آمده است." این سخنان آقای روحانی در حالی مطرح می شود که در ایران بسیاری از شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر، برخی از نرم‌افزارهای ارتباطی موبایل و همچنین سایت های اینترنتی مانند یوتیوب فیلتر هستند.

شما موضع دولت ایران نسبت به استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی را چطور ارزیابی می کنید؟ اگر در ایران از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، با چه موانع و مشکلاتی رو به رو هستید؟

آقای روحانی همچنین خطاب به کسانی که از حضور جوانان در فضای سایبر نگران هستند، گفته "امروز سواد به معنای ورود آسان به جامعه بزرگ اطلاعاتی و اینترنت است." چندی پیش احمد علم‌الهدی، عضو مجلس خبرگان و امام جمعه مشهد، خطاب به وزیر ارتباطات گفته بود: "نمایندگان ملت به شما رای اعتماد دادند که شما فیلترشکن فیسبوک شوید و دروازه‌های فرهنگ کشور را به روی دشمنان قرآن و پیامبر باز کنید؟"

به نظر شما چرا برخی از مسئولان در ایران با رفع فیلترینگ شبکه های اجتماعی و دسترسی آزادانه کاربران به سایت های اینترنتی مخالفت می کنند؟

با توجه به مشکلات و موانعی که کاربران ایرانی در استفاده از شبکه‌های اجتماعی داشته‌اند و همچنین مخالفت هایی که وجود دارد، به نظر شما این سخنان آقای روحانی درباره افزایش دسترسی مردم به فضای سایبری چطور می‌تواند عملی شود؟

رئیس جمهوری ایران همچنین بر "تقویت بلوک فارسی در شبکه های اجتماعی" تاکید کرده و گفته باید دنیای اینترنت را به عنوان یک فرصت برای معرفی "هویت اسلامی و ایرانی" دید. آقای روحانی از "مردم، جوانان، بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان" برای آمدن به این عرصه و ایجاد تحول دعوت کرده است.

به نظر شما دسترسی آزاد کاربران ایرانی به فضای اینترنت، چه فرصت ها یا چالش هایی ممکن است به همراه داشته باشد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.