واکنش‌ها به حضور لیلا حاتمی در جشنواره کن؛ نظرات شما

حق نشر عکس Getty

انتشار عکس دست دادن و روبوسی لیلا حاتمی، بازیگر سینما، با ژیل ژاکوب، رئیس جشنواره کن، با واکنش تند افراد و رسانه‌های محافظه‌کار در ایران رو‌به رو شده، تا جایی که برخی خواهان برخورد جدی با این بازیگر شده‌اند.

لاله افتخاری، دبیر اول کمیسیون فرهنگی مجلس ایران از وزارت ارشاد خواسته "تکلیف خود را با این هنرمندان که جایگاه زن ایرانی را خارج از مرزهای ایران رعایت نمی‌کنند" معلوم کند.

آیا شما اعتراض منتقدان را وارد می دانید؟ آیا دست دادن و روبوسی زن و مرد در مراودات اجتماعی مغایر هنجارهای اخلاقی شماست؟ آیا به نظر شما حکومت ایران باید حق داشته باشد با شهروندان ایرانی که قوانین اسلامی را خارج از ایران رعایت نمی‌کنند برخورد کند؟

لیلا حاتمی که در خارج از ایران در انظار عمومی با حجاب ظاهر می شود، این روزها در هیئت داوران بخش مسابقه شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن حضور دارد. اونخستین زن ایرانی است که عضو این هیئت شده است.

معاون پارلمانی وزارت ارشاد ایران از آنچه حضور نامناسب خانم حاتمی در جشنواره کن خوانده، انتقاد کرده و آن را "بی توجهی به ارزش‌های جامعه و معیار‌های اخلاقی" دانسته است.

به نظر شما هنرمندان ایرانی را باید نماینده فرهنگ و عرف جامعه ایرانی در جوامع بین المللی دانست یا خیر؟ به نظر شما شهروندان ایرانی از جمله هنرمندان که برای حضور در مجامع رسمی به خارج از ایران سفر می کنند باید نوع پوشش و رفتار خود را بر اساس قوانین ایران تعیین کنند؟

دو سال پیش هم دست دادن اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی با آنجلینا جولی، بازیگر آمریکایی در حاشیه مراسم گلدن گلوب، با واکنش چهره‌های محافظه کار از جمله فرج الله سلحشور رو به رو شد.

روبوسی عباس کیارستمی، کارگردان با کاترین دونوو، بازیگر فرانسوی هنگام دریافت جایزه نخل طلا برای فیلم طعم گیلاس (۱۹۹۷) هم نمونه دیگری از این دست است.

اتفاقاتی از این دست که واکنش های زیادی در مجامع فرهنگی و سینمایی ایران ایجاد می کند چه تاثیری بر سینما و سینماگران ایرانی خواهد داشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.