آمار بالای بیماری‌های روانی در افغانستان؛ نظرات و تجربیات شما

حق نشر عکس PA

بر اساس آمار وزارت صحت افغانستان که در سال‌های اخیر منتشر شده است، بیش از نیمی از مردم این کشور دچار یکی از انواع بیماری‌های روانی هستند. افسردگی شدید، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روانی در افغانستان است. از جنگ، فقر، بیکاری، خشونت‌های خانگی و اعتیاد به مواد مخدر، به عنوان عوامل اصلی افزایش این نوع بیماری‌ها در افغانستان یاد می‌شود.

شما چه تجربه یا مشاهده‌ای از ابتلا به ناراحتی‌های روانی در افغانستان دارید؟ ریشه این قبیل بیماری‌ها را در جامعه افغانستان چه می‌دانید؟

کارشناسان بهداشتی تأکید می‌کنند که افغانستان با کمبود مراکز درمانی در بخش صحت روانی رو به رو است و درمان بیماران روانی و جلوگیری از گسترش این بیماری‌ها، به تلاش و سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز دارد.

اگر شما یا اطرافیانتان به بیماری روانی دچار هستید، آیا به مراکز مشاوره و درمان دسترسی دارید؟ چقدر از مراکز روان‌درمانی موجود در محل زندگی خود راضی هستید؟ آیا اطلاع‌رسانی کافی در مورد ناراحتی‌های روانی در جامعه شما انجام می‌شود؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.