کم‌آبی و الگوی مصرف آب در ایران؛ تجربه‌ها و نظرات شما

قائم‌مقام وزیر نیرو از بحران آب در ۱۲ شهر ایران و آماده‌باش وزارت نیرو برای تامین آب در تابستان امسال خبر داده است. پیش از این نیز وزارت نیرو اعلام کرده بود که حجم آب ذخیره سدهای تهران نسبت به سال قبل ۴۰درصد افت کرده است. دست اندرکاران پیشتر اعلام کرده بودند که اگر مردم مصرف آب خود را کاهش ندهند ممکن است با جیره بندی آب مواجه شوند.

آیا شما تجربه‌ای از کمبود یا قطع آب در محل زندگی خود دارید؟ میزان مصرف آب در شهری که شما زندگی می‌کنید چقدر است؟ الگوی مصرف آب شما و خانواده شما چگونه است؟

ایران به خاطر قرار گرفتن در کمربند خشک جغرافیایی و نوار بیابانی از مناطق کم باران جهان به شمار می‌آید. وبسایت خبرآنلاین در گزارشی به نقل از فائو (سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل) نوشته است، درسال گذشته میزان بارش باران در ایران کمتر از یک سوم میانگین میزان بارش در جهان بوده است.

کارشناسان می‌گویند که مهمترین و فوری ترین راه مقابله با بحران آب در ایران کاهش مصرف آب به یک ششم میزان کنونی و توقف بهره برداری از آب های زیرزمینی و ذخیره سازی آنها برای سال های خشک‌تر پیش روست.

برای مقابله با کمبود آب در تابستان چه کارهای دیگری باید انجام گیرد؟ به نظر شما اصلاح الگوی مصرف آب چقدر برعهده دولت است و چقدر بر عهده شهروندان؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.