کیفیت لباس‌های تیم ملی فوتبال ایران؛ مقصر کیست؟

به تازگی انتقادهایی درباره کیفیت و تعداد لباس‌های اعضای تیم ملی فوتبال ایران مطرح شده است. مثلا بعضی بازیکنان و حتی مربی تیم ملی از آب رفتن پیراهن‌ها شکایت کرده‌اند. شرکت ال‌اشپورت؛ تولید کننده لباس‌های تیم ملی فوتبال ایران به بی‌بی‌سی فارسی گفته است پس از بازدید از اردوی تیم ملی ایران در اتریش دریافتند که لباس‌های تیم ملی، تقلبی هستند و اصل تولید این شرکت نیستند. ملانی اشتاین هیلبر، مدیر تبلیغات این شرکت آلمانی گفته که لباس‌هایی که درحال حاضر تیم ملی فوتبال ایران از آن استفاده می‌کند، نشان ال اشپورت را دارد، اما تولید این شرکت نیست. او گفته است که موضوع پیراهن‌های تقلبی را پیگیری خواهد کرد و به زودی لباس‌های جدیدی برای تیم ملی ایران به اتریش می‌فرستند.

از سوی دیگر علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، روز پنجشنبه اول خرداد، در حاشیه یک نشست خبری تقلبی بودن این لباس‌ها را رد کرد، اما گفت که در درخواستشان از این شرکت آلمانی "در اردوی آفریقای‌جنوبی به ۵ رنگ لباس نیاز داشتیم، ولی از آلمان سه رنگ به این اردو فرستاده شد که نهایتا آن دو رنگ باقیمانده با کیفیت پایین‌تر از نمایندگی دوبی این شرکت به اردوی آفریقای‌جنوبی ارسال شد."

با توجه به ادعاهای مختلفی که درباره کیفیت لباس اعضای تیم ملی فوتبال ایران وجود دارد، به نظر شما مقصر در این میان کیست؟

به نظر شما با توجه به اینکه مسئولان شرکت تولید کننده از نزدیک لباس‌ها را دیده و اعلام کرده‌اند که لباس‌ها تولید شرکت آنها نیست و تقلبی است، چه مرجعی باید به این موضوع رسیدگی کند؟

طرح یوزپلنگ آسیایی بر روی پیراهن‌های تیم ملی در مسابقات جام جهانی برزیل، از دیگر موضوعات حاشیه ساز لباس تیم ملی بود. چاپ این طرح که با تایید فیفا بوده است پس از رونمایی با انتقادهایی رو به رو شد. این انتقاد مطرح شده که چرا طرح مربوط به تصویر یک یوزپلنگ آفریقایی است. برخی سایت‌ها هم اصل طرح را در اینترنت پیدا کردند و از اینکه یک طراح ایرانی تصویر یوزپلنگ را طراحی نکرده انتقاد کردند و حتی نوشتند که طرح گرافیکی تصویر یوزپلنگ به قیمت دوازده دلار خریده شده است.

اما هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در ایران به خبرگزاری ایرنا گفت که تشابه ظاهری یوزپلنگ آسیایی و آفریقایی به قدری زیاد است که امکان تشخیص تفاوت آنها حتی از روی عکس هم امکان پذیر نیست چه رسد به یک طرح گرافیکی.

آقای جوکار به ایرنا گفته است که در جریان برداشتن این طرح از یک وبسایت نیست اما :"آل اشپورت سه روز وقت داشت تا طرح را تصویب کند، بنابراین با هدف تلف نشدن زمان، طرح فعلی را بر روی لباس تیم ملی قرار داد که مورد تایید فیفا هم قرار گرفت."

استفاده از نقش یوزپلنگ بر روی لباس بازیکنان در دیدار سب پلاتر رئیس فیفا و معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران مطرح و بعد به تایید فیفا رسید.

نظر شما درباره بحث‌های حاشیه‌ای که در مورد استفاده از طرح یوزپلنگ ایرانی ایجاد شده چیست؟

شما انتظار دارید فدراسیون فوتبال ایران چه واکنشی به مشکلات و بحث‌های ایجاد شده در مورد لباس تیم ملی فوتبال ایران داشته باشد و چه اقداماتی انجام دهد؟ فکر می‌کنید چنین مشکلات حاشیه‌ای چه تاثیری می‌تواند بر بازی بازیکنان تیم فوتبال ایران و حضور در جام جهانی داشته باشد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.