شنود مکالمات تلفنی افغانستان توسط آمریکا؛ نظرات شما

حق نشر عکس AP

واشنگتن پست و اینترسپت اخیرا بدون ذکر نام در گزارش‌های خود به کشوری اشاره کرده بودند که تقریبا تمامی مکالمات تلفنی آن، توسط آمریکا شنود می‌شده‌ است. اواخر هفته گذشته، جولیان آسانژ، مدیر سایت افشاگر ویکی‌لیکس، اعلام کرد که کشور مورد نظر در این گزارش‌ها افغانستان است.

سال گذشته نیز روزنامه عرب نیوز، چاپ عربستان سعودی گزارش داده بود که آژانس امنیت ملی آمریکا حدود ۲۲ میلیارد مورد شنود تلفنی در افغانستان انجام داده است.

امیرزی سنگین، وزیر مخابرات افغانستان، گفته است مکالمات تلفنی شهروندان افغان از طریق دستگاه‌هایی صورت گرفته که توسط نیروهای آمریکایی و بریتانیایی برای استفاده در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان نصب شده اند.

اعضای هیات دولت افغانستان به گزارش‌های منتشر شده در رابطه با شنود مکالمات تلفنی شهروندان این کشور توسط آمریکا واکنش نشان داده و آن را نقض صریح حاکمیت ملی این کشور و نقض حقوق بشری و شهروندی افغان‌ها دانسته اند و خواستار توقف فوری تاسیسات شنود شده‌اند.

نظر شما درباره شنود مکالمات تلفنی افغانستان توسط آمریکا چیست؟ پیامدهای این مساله به نظر شما چیست؟ وقتی با تلفن صحبت می‌کنید، آیا احساس امنیت می‌کنید؟

بحث شنود مکالمات شهروندان به منظور حفظ امنیت ملی در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورها مطرح شده است.

احمد بهزاد عضو مجلس نمایندگان افغانستان ماه گذشته به بی‌بی‌سی گفت که مقامات امنیتی افغانستان به این مجلس اطلاع داده اند که امکانات پیشرفته‌ای برای زیر کنترل گرفتن ده ها هزار تلفن به شکل همزمان، در اختیار دارند.

در ماده ۳۴ قانون اساسی افغانستان آمده است: "آزادی و محرمیت مراسلات و مخابرات اشخاص چه به صورت مکتوب باشد و چه به وسیله تلفن، تلگراف و وسایل دیگر، از تعرض مصون است. دولت حق تفتیش مراسلات و مخابرات اشخاص را ندارد، مگر مطابق به احکام قانون."

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت مخابرات و فن آوری معلوماتی می‌گوید که این ماده قانون موضع حقوقی افغانستان را در مورد شنود مکالمات روشن می‌سازد. او می‌گوید که قانون اجازه شنود مکالمات را تنها در صورتی که به نفع امنیت و مصالح عمومی باشد، می‌دهد.

با توجه به اینکه افغانستان با خطر حملات انتحاری و خرابکارانه نیروهای شورشی روبرو است، آیا شما با شنود مکالمات تلفنی شهروندان افغانستان از سوی دولت افغانستان به منظور حقط امنیت ملی و مصالح عمومی این کشور موافقید؟

آیا به نظر شما دولت‌ها باید در برخی موارد اجازه شنود مکالمات شهروندانشان را داشته باشد؟ مرز بین حفظ حریم خصوصی و حفظ امنیت ملی از نظر شما کجاست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

برنامه صدای شما هم در رادیوی بخش افغانستان که ساعت هفت شام سه شنبه به وقت کابل پخش می‌شود، به همین موضوع می پردازد. شما می‌توانید با ابراز نظر در این برنامه، دیدگاه‌ خود را با دیگران در میان بگذارید.

شماره تماس: ۰۰۴۴۲۰۷۴۳۶۰۹۱۹