پیروزی احزاب منتقد اروپا در انتخابات پارلمان اروپا؛ نظرات شما

حق نشر عکس AP

شهروندان کشورهای اروپایی از ۲۸ کشور عضو اتحادیه از ۲۲ تا ۲۵ ماه مه پای صندوق‌های رای رفتند تا نمایندگان خود را برای پارلمان اروپا انتخاب کنند. بر اساس گزارش‌ها نرخ مشارکت در این انتخابات ۴۳ درصد بود که نسبت به دوره پیشین این انتخابات در سال ۲۰۰۹ تغییری نکرده است. همان طور که نظرسنجی‌ها پیش بینی می‌کردند در بعضی از کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا و فرانسه، احزاب افراطی، ملی‌گرا، پوپولیست و مخالف اتحادیه اروپا در این انتخابات کرسی‌های بیشتری نسبت به دیگر احزاب کشور خود در پارلمان اروپا کسب کرده‌اند. با این حال هنوز ۷۰ درصد از نمایندگان پارلمان اروپا از احزاب موافق سیاست های اروپایی هستند.

به نظر شما دلیل پا گرفتن احزاب تندرو در کشورهای اروپایی چیست؟

با پیدایش بحرانهای اقتصادی اخیر اروپا و بالارفتن نرخ بیکاری، انتقاد به سیاست‌های اروپامحور نیز در میان احزاب کشورهای اروپایی گسترش یافت. در کشورهایی با اقتصاد ضعیف‌تر و در اروپای شرقی نیز که برای مبارزه با بحران نیازمند کمک‌های مالی کشورهای دیگر اروپایی بودند، مخالفت با سیاست‌های اتحادیه اروپا شروع شد. برای کسب اطلاعات و تحلیل‌هایی دیگر در این زمینه در وبسایت بی‌بی‌سی فارسی بیشتر بخوانید.

شما بحران اقتصادی اخیر اروپا را چقدر در محبوبیت احزاب منتقد اتحادیه اروپا موثر می‌دانید؟

حزب "استقلال بریتانیا" (UKIP) به رهبری نایجل فاراژ در این انتخابات توانست کرسی های بیشتری از دو حزب با سابقه کارگر و محافظه‌کار کسب کند. برای نخستین بار حزبی که در پارلمان بریتانیا هیچ نماینده‌ای ندارد، در پارلمان اروپا به چنین موفقیتی دست یافته است. مهمترین شعار این حزب کاهش نرخ مهاجرت به این کشور است.

پیامدهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پیروزی احزاب افراطی اروپایی در انتخابات پارلمان اروپا چه می‎‌تواند باشد؟

در فرانسه نیز حزب "جبهه ملی" به رهبری مرین لوپن که منتقد اتحادیه اروپاست بیشترین آرا را در این کشور به دست آورده است، حادثه ای که مانوئل والس نخست وزیر فرانسه آن را یک "زلزله سیاسی" توصیف کرده است.

با توجه به اینکه احزاب پیروز در این انتخابات مخالف اتحادیه اروپا هستند، آینده اتحادیه اروپا را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian