شما چقدر شاهد رفتارهای نژادپرستانه هستید؟

حق نشر عکس BBC World Service

بر اساس نتایج یک تحقیق تازه، تقریبا یک‌سوم مردم بریتانیا می‌گویند تعصب نژادی دارند. تحقیقی درباره رفتارهای اجتماعی مردم بریتانیا نشان می‌دهد میزان نژادپرستی از آغاز قرن حاضر دراین کشور افزایش یافته و به سطحی رسیده که ۳۰ سال پیش بوده است. رئیس موسسه تحقیقاتی "نت سن" که این تحقیق را انجام داده نتیجه به دست آمده را "نگران کننده" توصیف کرده است.

در کشوری که شما زندگی می‌کنید نژاد پرستی چقدر رواج دارد؟ آیا نژاد پرستی در جایی که شما زندگی می‌کنید افزایش یافته است؟

آیا خود شما تجربه یا مشاهده‌ای از یک رفتار نژاد پرستانه داشته‌اید؟

بر اساس این تحقیق میزان تحصیلات با احساس نژادپرستی افراد رابطه عکس داشته است و هر چه افراد تحصیلکرده تر بوده اند کمتر نژاد پرست بودند. فقط ۱۹ درصد افراد تحصیل کرده در این نظرخواهی احساس نژاد پرستی کرده اند. نتایج این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که سطح تعصب نژادی با بالارفتن سن افزایش می‌یابد به طوری که میزان تعصب در افراد بین ۳۴-۱۷ سال ۲۵ درصد است، اما در افراد بیش از ۵۵ سال به ۳۶ درصد می‌رسد.

در جامعه شما چه عواملی باعث رفتارهای نژاد پرستانه می‌شود؟ برای مقابله با افزایش نژاد پرستی چه کارهایی می‌توان کرد؟

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان نژادپرستی و تظاهر به آن جرم محسوب می‌شود و در مواردی افراد مشهور و سرشناس به خاطر یک عبارت نژادپرستانه از سمت خود عزل یا مجبور به عذرخواهی شده‌اند.

در کشوری که شما زندگی میکنید چقدر نژادپرستی رفتاری ناپسند به شمار می‌آید؟ قانون و فرهنگ کشور شما چقدر در جلوگیری از رفتارهای نژاد پرستانه موثر است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.