آیا با امکان حذف "رد پای دیجیتال" کاربران در موتورهای جستجو موافقید؟

حق نشر عکس AFP

دادگاه عالی اروپا شرکت گوگل را ملزم کرده است که حق فراموش شدن کاربران را در دنیای دیجیتال رعایت کند. در پاسخ به این حکم، گوگل سرویس جدیدی راه‌اندازی کرده است که به شهروندان اروپایی اجازه می‌دهد با پر کردن تقاضانامه‌ای، درخواست حذف اطلاعات شخصی خود را از موتور جستجوی این شرکت مطرح کنند.

آیا شما با رعایت حق فراموش شدن اطلاعات کاربران در موتورهای جستجوی اینترنت موافقید؟ به نظر شما آیا محدوده جغرافیایی اجرای حکم حذف اطلاعات شخصی از جستجوهای گوگل باید به بقیه کشورهای دنیا هم گسترش یابد؟

این حکم در پی شکایت یک مرد اسپانیایی صادر شد که می‌گفت جستجوگر گوگل هنوز لینک‌های مرتبط به حراج خانه او در سال ها قبل را نشان می‌دهد و این به اعتبار او لطمه می‌زند.

به نظر شما فراموش نشدن اطلاعات رد پای دیجیتال کاربران در موتورهای جستجو چه پیامدها و خطراتی برای شهروندان می‌تواند داشته باشد؟ در صورت وجود این امکان در کشور محل زندگی تان، آیا مایل به استفاده از آن و حذف اطلاعات کاربری خود هستید؟

گوگل که بزرگ‌ترین موتور جستجوگر اینترنت است، می‌گوید کنترلی بر داده‌ها ندارد و فقط لینک اطلاعاتی که آزادانه در دسترس است را به متقاضیان ارایه می‌دهد. این شرکت قبلا گفته بود که واداشتنش به پاک کردن داده‌ها به مثابه سانسور است.

آیا شما هم حذف اطلاعات کاربران را به مثابه "سانسور" تلقی می‌کنید؟ به نظر شما حد و مرز حذف اطلاعات شخصی از جستجوهای گوگل تا کجا باید باشد؟ آیا همه کاربران می‌توانند با وجود همه فعالیت‌هایی که آگاهانه و با رضایت خود در فضای آنلاین انجام می‌دهند، درخواست حذف آنها را مطرح کنند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.