'افزایش' بهای اجاره خانه در ایران؛ مشاهدات و نظرات شما

حق نشر عکس mehr

تازه ترین گزارش بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد که اجاره مسکن در ایران در زمستان سال گذشته نسبت به سال پیش از آن، ۲۱.۶ درصد رشد پیدا کرده است. بر اساس این گزارش میزان افزایش اجاره مسکن در شهرهای کوچک ۲۲.۵ درصد بوده در حالیکه این رقم در شهرهای بزرگ به ۲۲.۳ درصد و در شهرهای متوسط به ۱۹.۲ درصد می‌رسد.

مشاهده و تجربه شما از افزایش بهای اجاره خانه در شهری که در آن زندگی می‌کنید چیست؟

پیشتر و درپی افزایش شدید قیمت مسکن در نیمه دوم دهه ۱۳۸۰ خورشیدی، دولت محمود احمدی‌نژاد طرح مسکن مهر را با هدف کنترل بازار مسکن و خانه‌دار کردن افراد کم‌درآمد به اجرا گذاشت. اما نبود زیرساخت‌های لازم در محل‌های پروژه های مسکن مهر و برخی سیاست‎های نادرست دیگر در اجرای این طرح انتقادات فراوانی را در پی داشت. به تازگی عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی از طرح مسکن مهر انتقاد کرده و گفته است "بزرگترین مشکل مسکن مهر آن بود که مردم از مدیریت ساخت خارج شدند و دولت با یک ساخت و ساز بسیار وسیع روبرو شد." آقای آخوندی درباره یکی از مشکلات دیگر این طرح گفته که این واحدها در جاهایی ساخته شده‌اند که قابل سکونت نبوده‌اند.

به نظر شما آیا طرح‌هایی مانند مسکن مهر به کاهش قیمت اجاره خانه کمک کرده است؟ فکر می‌کنید مدیریت ساخت باید به عهده مردم باشد یا دولت؟ اگر برای مسکن مهر ثبت‌نام کرده‌اید تجربه شما از این طرح چیست؟

محمد پژمان، رییس سازمان ملی زمین و مسکن خبر داده است که وام ساخت مسکن بر اساس شهرهای مختلف تا سقف ۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد. آقای پژمان همچنین درباره کنترل قیمت زمین گفته است " دولت نمی‌تواند دخالتی در قیمت‌ زمین افراد داشته باشد و مانع خرید و فروش آن‌ها شود و باید از ابزار مالیاتی برای رسیدن به این هدف استفاده کرد".

به نظر شما افزایش وام مسکن و استفاده از ابزار مالیاتی چقدر می‌تواند در کنترل قیمت مسکن در ایران موثر باشد؟ به نظر شما دولت برای کنترل هزینه مسکن چه‌ کار می‌تواند بکند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.