اعدام یک زندانی سیاسی در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس non

غلامرضا خسروی سوادجانی ، یکی از هواداران سازمان مجاهدین خلق در ایران سحرگاه شنبه ۱۱ خرداد (اول ژوئن) با حکم دادسرای عمومی و انقلاب اعدام شد.

دادسرای تهران می‌گوید که آقای خسروی به سازمان مجاهدین کمک مالی می‌کرده و اسناد مکتوب و تصویری از تاسیسات نظامی ایران در اختیار سازمان مجاهدین خلق گذاشته بوده است.

آقای خسروی ابتدا به ۶ سال زندان محکوم شده بود، ولی با برگزاری دو دادگاه جدید، به جرم آنچه محاربه توصیف شد، به اعدام محکوم شد.

نظر شما درباره اعدام این زندانی سیاسی چیست؟

غلامرضا خسروی از جمله زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین تهران بود و سازمان مجاهدین خلق ایران اعدام او را به حوادث اخیر در این بند مرتبط می داند. خانواده آقای خسروی گفته اند "تنها جرم او فرستادن کمک مالی به سیمای آزادی، تلویزیون متعلق به سازمان مجاهدین خلق بوده است."

به نظر شما آیا حکومت‌ها می‌توانند افراد را به خاطر عقیده و گرایش سیاسی‌شان محاکمه و مجازات کنند؟

در قوانین کنونی ایران تعریف حقوقی دقیقی از جرم سیاسی و مصادیق آن وجود ندارد .لایحه تعریف جرم سیاسی هم اکنون در دستور کار کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار دارد. سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که ایران مطابق آمار رسمی در سال جاری میلادی و تا هفته گذشته ۱۵۱ مورد حکم اعدام را به اجرا گذاشته است؛ هر چند منابع غیر رسمی تعداد این اعدام‌ها را تا ۱۸۰ مورد اعلام می‌کنند.

تعریف شما از جرم سیاسی چیست؟ به نظر شما با افرادی که "جرم سیاسی" مرتکب شوند چه برخوردی باید صورت گیرد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.