مبادله مقام‌های ارشد طالبان با یک سرباز آمریکایی؛ نظرات شما

حق نشر عکس

پنج نفر از مقام‌های ارشد و فرماندهان نظامی طالبان که در زمان حکومت این گروه در افغانستان، در قدرت حضور داشتند روز شنبه ١٠ جوزا/خرداد از زندان گوانتانامو آزاد شدند. آزادی این زندانیان در برابر آزادی یک سرباز آمریکایی صورت گرفت که پنج سال در اسارت طالبان بود.

اطلاعات بیشتر درباره افراد آزاد شده از زندان گوانتانامو را اینجا بخوانید.

نظر شما درباره مبادله انجام شده بین دولت آمریکا و گروه طالبان چیست؟ آیا فکر می‌کنید این اتفاق به پیش برد روند صلح در افغانستان کمک می‌کند یا مانع از پیشرفت آن خواهد شد؟

آزادی سران طالبان از زندان گوانتانامو با استقبال ملا محمد عمر، رهبر این گروه، مواجه شد و او این معاوضه را یک "پیروزی بزرگ" خواند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، نیز عنوان کرد آزادی سرباز اسیر آمریکایی "بیانگر تعهد جدی" آمریکا است بر اینکه هیچ کدام از سربازان خود را در میدان جنگ "رها" نمی‌کند. اما این مبادله با واکنش منفی حکومت افغانستان مواجه شد که آن را بر خلاف عرف قوانین بین‌الملل دانست.

به نظر شما انجام این معاوضه تا چه اندازه تامین کننده قدرت حاکمیت دولت افغانستان است و چه تاثیری بر آن دارد؟

فکر می‌کنید آزادی زندانیان طالبان بدون انجام محاکمه کار درستی است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

ضمنا برنامه صدای شمای رادیوی فارسی بی‌بی‌سی برای افغانستان روز سه شنبه (هفت بعد از ظهر به وقت کابل و سه و نیم بعد از ظهر به وقت لندن) به همین موضوع می پردازد. اگر مایلید در این برنامه رادیویی شرکت کنید روز سه شنبه هنگام پخش برنامه با این شماره تماس بگیرید: ٠٠٤٤٢٠٧٤٣٦٠٩١٩

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.