درباره نقش و ادامه حضور آمریکا در افغانستان چه فکر می‌کنید؟

ارتش آمریکا در افغانستان حق نشر عکس PA
Image caption نزدیک به ده هزار نیروی آمریکایی قرار است پس از پایان سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بمانند

وزارت خارجه افغانستان به تازگی آمریکا را به نقض تعهداتش در افغانستان متهم کرده است. سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، تحویل زندانیان آزاد شده طالبان به دولت قطر را خلاف توافق های قبلی کابل – واشنگتن خوانده و گفته این زندانیان، باید به دولت افغانستان تحویل داده می شدند.

این سخنگو همچنین دولت آمریکا را به خاطر حمایت نکردن از افغانستان در مقابل حملات موشکی از خاک پاکستان انتقاد کرده و بر اساس موافقتنامه استراتژیک که میان روسای جمهوری افغانستان و آمریکا امضا شده، ایالات متحده توافق کرده بود از افغانستان در مقابل تجاوز خارجی حمایت کند.

در مقابل، سفیر آمریکا در کابل می گوید آمریکا تعهدی برای تحویل زندانیان به دولت افغانستان، یا حمایت از این کشور در مقابل حملات موشکی از خارج کشور ندارد.

برداشت شما از عملکرد آمریکا در افغانستان چیست؟ آیا در زمینه آزادی زندانیان طالبان و حملات موشکی به خاک افغانستان، انتظار واکنش متفاوتی از آمریکا داشتید؟ آیا انتظار دارید دولت آینده افغانستان، تغییری در رابطه‌اش با آمریکا وارد کند؟

مقام‌های ارتش آمریکا همچنین گفته‌اند که از نزدیک به ده هزار نیروی این کشور که، بر اساس اعلام باراک اوباما، قرار است پس از پایان سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بمانند، ۱۸۰۰ تن در عملیات ضد تروریسم شرکت خواهند کرد.

شما درباره آینده حضور نظامی افغانستان در آمریکا چه فکر می کنید؟ به نظر شما، تصمیم آمریکا به خروج همه سربازانش، به جز هزار نفر، در ظرف دو سال، چه تاثیری بر امنیت و ثبات افغانستان خواهد گذاشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.