آیا موافق رسانه ای شدن "تجاوز به دانش آموزان" هستید؟

آزار جنسی حق نشر عکس jupiter images

در هفته های اخیر، گزارش هایی در رسانه های ایران درباره تجاوز و سوء استفاده جنسی از دانش آموزان در دو مدرسه پسرانه در تهران منتشر شده است. حمیدرضا کفاش، معاون فرهنگی وزیر آموز‌ش ‌و پرورش ضمن تایید پرونده اول که در آن شش دانش آموز یک دبستان پسرانه در تهران توسط ناظم مدرسه مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند، بدون ذکر جزییات، از وقوع موردی مشابه در یکی دیگر از مدارس این شهر خبر داده است.

شما درباره تجاوز جنسی به دانش آموزان در این دو مدرسه چه فکر می کنید؟ علت وقوع این موارد را در محیط مدرسه چه می دانید؟

یکی از نکاتی که در روزهای اخیر و پس از انتشار این گزارش ها در فضای جامعه مطرح بوده، لزوم و تاثیر رسانه ای شدن چنین اخباری بر افکار عمومی جامعه است. معاون فرهنگی وزیر آموزش و پرورش نکات منفی رسانه ای شدن چنین خبرهایی را بیشتر از تاثیرات مثبت آن دانسته و گفته است: "ما ایرانی‌ایم و دوست نداریم وقتی یکی دو اتفاق این‌چنینی در تهران می‌افتد، در رسانه‌های خارجی پخش شود. در حالی ‌که در کشورهای غربی روزی ۵ مورد از این اتفاقات می‌افتد و آنها اجازه نمی‌دهند کسی خبردار شود".

آیا شما موافق رسانه ای شدن اخبار مربوط به آزار و اذیت جنسی کودکان هستید؟ فکر می کنید مطرح شدن این اخبار در رسانه ها چه تاثیری بر افکار عمومی می گذارد؟

بعضی از فعالان حقوق کودک به سکوت آموزش و پرورش و تلاش برای رسانه‌ای نشدن این پرونده اعتراض کرده اند و معتقدند والدین باید بدانند چه خطرهایی می تواند فرزندان شان را در محیط مدرسه تهدید کند. عده ای هم به لزوم آموزش به کودکان درباره اندام و حریم خصوصی شان تاکید کرده اند.

به نظر شما چطور می توان جلوی تکرار آزار و اذیت جنسی و تجاوز به کودکان را گرفت؟ تا چه حد با آموزش به کودکان درباره اندام شان جهت جلوگیری از سوء استفاده توسط دیگران موافقید؟

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.