آیا با میانجی‌گری سازمان ملل در انتخابات افغانستان موافقید؟

حق نشر عکس AFP

هفته گذشته عبدالله عبدالله یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، کمیسیون انتخابات را متهم کرد که در دور دوم انتخابات به نفع رقیبش اشرف غنی احمدزی تقلب کرده است.

او رابطه تیمش را با کمیسیون انتخابات به حالت تعلیق دراورد و خواستار میانجیگری سازمان ملل متحد در این مساله شد. او گفت که افغانستان با بن بست سیاسی مواجه شده و مسئول این وضع را حامد کرزی، رئیس جمهوری و کمیسیون برگزار کننده انتخابات دانست.

به نظر شما مسئول وضعیت ایجاد شده چه کسی است؟

آقای کرزی هم از مساله میانجی‌گری سازمان ملل استقبال کرد و گفت که از هر راهی که به حل مساله انتخابات کمک کند، استقبال می‌کند. در حالیکه قرار بوده روز شنبه 31 جوزا/خرداد نتایج قسمی آرا اعلام شود، احمدیوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات اعلام کرد که نتایج انتخابات اعلام نمی‌شود. پیشتر نیز نیکلاس فینک هیسُم، معاون یان کوبیش، نماینده سازمان ملل در امور افغانستان اعلام کرده بود که اعلام نتایج انتخابات به تعویق افتاده تا اعتمادسازی صورت گیرد.

نظر شما درباره میانجی‌گری سازمان ملل متحد در این وضعیت چیست؟

به نظر شما چگونه می‌توان افغانستان را از این به گفته اقای عبدالله "بن بست سیاسی" خارج کرد؟

چقدر به میانجی‌گری سازمان ملل متحد برای حل مشکل انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خوشبین هستید؟

به دنبال اعتراض عبدالله عبدالله، تجمع و راهپیمایی‎های اعتراضی در شهر کابل برگزار شد و هواداران این نامزد معترض "تقلب در انتخابات" را محکوم کردند. همزمان در ولایت‌ شمالی قندوز و بلخ هم تظاهرات مشابهی برگزار شد.

نظر شما درباره این تظاهرات اعتراضی چیست؟ آیا اعتراض خیابانی هواداران نامزدها شیوه درستی برای بیان اعتراض است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.