حضور زنان در ورزشگاههای ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس

رئیس فدراسیون جهانی والیبال اعلام کرد برخورد خشونت‌آمیز ماموران امنیتی و انتظامی ایران با زنانی که می‌خواستند به تماشای مسابقه والیبال تیم ملی این کشور با تیم ملی ایتالیا بروند، در دستور کار نشست آینده شورای لیگ جهانی والیبال قرارگرفته است. در مسابقات اخیر لیگ برتر والیبال، زنان ایرانی نتوانستند برای تشویق تیم ملی خود وارد ورزشگاه آزادی شوند. روز جمعه ۲۳ خرداد گروهی از زنان که برای تماشای بازی ایران و برزیل به استادیوم ۱۲ هزار نفری آزادی رفته بودند با ممانعت نیروی انتظامی مواجه شدند. این در حالی بود که زنان برزیلی اجازه داشتند برای تشویق تیم خود به استادیوم بروند. این برخوردها با زنان علاقه‌مند به تماشای والیبال در بازی روز جمعه ۳۰ خرداد به اوج رسید و گروهی از زنان به دست نیروی انتظامی بازداشت شدند.

آیا شما مشاهده ای از این رویداد دارید؟ نظر شما درباره برخورد نیروهای امنیتی و انتظامی با این زنان چیست؟ نظر شما درباره عملکرد نیروی انتظامی در ممانعت از ورود تماشاگران زن به استادیوم ۱۲ هزار نفری آزادی و تماشای مسابقه‌های بین‌المللی لیگ جهانی والیبال چیست؟

برخی از فعالان حقوق زنان در ایران این ممنوعیت‌ها را مصداق اعمال تبعیض جنسیتی می‌دانند.

آیا فکر می‌کنید ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه ها تبعیض جنسیتی است؟

به گزارش ایرنا حضور خبرنگاران زن و زنانی که از عوامل اجرایی مسابقات هستند تا پیش از این براساس مصوبه شورای تامین استان تهران مجاز بود اما همین خبرگزاری روز شنبه، ۳۱ خرداد، به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که ورود خبرنگاران زن در سه دیدار پیش روی تیم ملی ایران در تهران ممنوع شده است.

شما فکر می‌کنید دلیل اعمال این ممنوعیت‌ها چیست؟ چه ارگانی را مسئول رسیدگی به این محدودیت‌ها می‌دانید؟

مسئولان دولتی تاکنون اظهار نظرهای مختلفی درباره ممنوعیت حضور زنان در هنگام برگزاری مسابقه‌های لیگ جهانی والیبال داشته‌اند. از یک طرف افرادی همچون سکینه عمرانی، نماینده مجلس ایران از خمینی‌شهر، می گوید :" اصلا هیچ لزومی ندارد که خانم‌ها به ورزشگاه بروند، اگر هم خیلی مشتاق دیدن مسابقه هستند در خانه و از تلویزیون مسابقات را ببینند". از طرف دیگر شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده خواستار حضور زنان در ورزشگاههاست و می گوید :"یک بار برای همیشه باید تدبیری برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها اندیشیده شود".

شما با کدامیک از این دیدگاه‌ها موافق هستید؟

برخی فعالان اجتماعی معتقدند، حضور زنان در ورزشگاهها، اولویت ندارد و ابتدا باید به سایر حق و حقوق زنان که نادیده گرفته می شود پرداخت. برخی دیگر هم معتقدند باید برای حضور زنان در ورزشگاهها بسترسازی کرد، چون شرایط حضور آنها فراهم نیست. به نظر شما حضور یا عدم حضور زنان در ورزشگاههای ایران چقدر اهمیت دارد؟ آیا با لزوم بستر سازی برای حضور زنان در ورزشگاهها موافقید؟چرا برخی شرایط را برای حضور زنان مناسب نمی دانند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.