داعش و اعلام ''خلافت اسلامی''؛ نظرات شما

حق نشر عکس Reuters

گروه داعش (دولت اسلامی عراق و شام) رهبر خود ابوبکر بغدادی را "خلیفه" و "رهبر همه مسلمانان" در دنیا دانست. این گروه همچنین اعلام کرد که از این پس به جای "دولت اسلامی عراق و شام"، "دولت اسلامی" نام دارد.

واکنش شما پس از شنیدن اعلام تشکیل "خلافت اسلامی" و تعیین خلیفه برای مسلمانان چه بود؟ فکر می‌کنید این موضوع چه تاثیری بر روی تحولات منطقه خواهد داشت؟

از سوی دیگر در تازه‌ترین تحولات، ارتش عراق با استفاده از تانک‌ها، خودروهای زرهی و پشتیبانی هوایی تلاش کرد شهر تکریت را از کنترل نیروهای مخالف دولت خارج کند و تلفات سنگینی به پیکارجویان سنی وارد کرد. اما دفاع پیکارجویان سنی هم پیاده نظام دولتی عراق را مجبور به ترک محاصره تکریت و عقب نشینی 25 کیلومتری از مواضعشان کرده است.

به نظر شما راه حل برون رفت از بحران عراق چیست؟ آیا راه‌حلی غیرنظامی برای خروج از اوضاع فعلی در عراق پاسخگوست؟ چطور می‌توان از بروز فاجعه انسانی در عراق جلوگیری کرد؟

آیت الله سیستانی، بالاترین مرجع تقلید شیعیان عراق خواسته تا روز سه شنبه که پارلمان تشکیل می‌شود، رهبران سیاسی بر سر تعیین رییس جمهوری و نخست وزیر توافق کنند. همچنین جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا، در دیدار با نوری مالکی پیشنهاد تشکیل دولت وحدت ملی داده است.

شما فکر می‌کنید تشکیل دولت وحدت ملی چقدر می تواند به رفع بحران عراق کمک کند؟

در این میان مسعود بارزانی رئیس منطقه کردنشین عراق هم در مصاحبه با سی ان ان از تلاش برای رسیدن به استقلال صحبت کرد و گفت حالا که عراق در حال فروپاشی است اکنون زمان استقلال کردستان است.

آیا شما موافق حرف های بارزانی در مورد استقلال کردستان عراق هستید؟ آیا اعلام استقلال منطقه کردنشین عراق می تواند سرآغاز تجزیه این کشور باشد؟ تبعات این تصمیم در کشور عراق و منطقه چه خواهد بود؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian