آیا شما با برخورد با 'روزه‌‍ خواری' موافقید؟

حق نشر عکس ISNA

هر سال ماه رمضان و روزه گرفتن در بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله در افغانستان تغییراتی در برنامه‌های روزانه مردم و حتی ساعت کاری برخی مراکز خدماتی و عمومی ایجاد می‌کند. محدودیت‌های عرضه مواد غذایی و فعالیت برخی رستوران‌ها از جمله این تغییرات است.

در جایی که شما زندگی می‌کنید چه تغییرات و محدودیت‌هایی برای ماه رمضان ایجاد می‌شود؟

بر اساس گزارش‌ها همزمان با شروع ماه رمضان طرح برخورد با "تظاهر به روزه خواری" در شهرهای مختلف ایران شروع شده است.

پلیس امنیت تهران بزرگ پیش‌تر اعلام کرده بود که ماموران در این طرح با استقرار در بزرگراه‌ها و معابر عمومی، با خودروهایی که در آنها راننده یا سرنشینان اقدام به "تظاهر به روزه‌خواری" می‌کنند توقیف خواهند کرد. در این ایام پلیس از اغذیه‌فروشی‌ها هم بازدید می‌کند و با اغذیه‌فروشان متخلف برخورد و واحد صنفی‌شان را پلمپ می‌کند.

به دنبال این برخوردها، فرمانده پلیس استان فارس نیز از اجرای مجازات شلاق دو نفر به جرم "تظاهر به روزه‌خواری" در شیراز خبر داده است.

آیا شما با برخورد انتظامی با آنچه که تظاهر به روزه‌خواری خوانده می شود، موافقید؟ یا به نظر شما بهتر است خود مردم رعایت حال روزه داران را کنند؟

بر خلاف مصوبه دولت قبلی، دولت آقای روحانی، امسال ساعت کاری ادارات و بانک‌های دولتی را در ایران کاهش نداده و اعلام کرده که "دولت یازدهم مقید به اجرای قانون است و اختیار کم کردن ساعت کاری ادارات را ندارد" اما اگر کارکنان بخواهند در ساعت اولیه یا ساعت پایانی روز می‌توانند از مرخصی استفاده کنند. ساعت کاری بانک‌های دولتی هم تغییر نکرده و فقط بانک‌های خصوصی در ایران ساعت کاریشان را تغییر داده اند.

اما برخی مانند رئیس مرکز پژوهش‌های دولت نسبت به این اقدام منتقدند و می گویند دولت می‌توانست بدون کاهش ساعت کار کارمندان و فقط با تغییر آن "در جهت رفاه حال روزه داران گام بردارد."

آیا شما با تغییر ساعت کار ادارات در طول ماه رمضان موافقید؟ آیا ماه رمضان تاثیری بر برنامه‌های روزانه شما داشته است؟ آیا در ماه رمضان در محل کار یا زندگی‌تان با مسایل یا مشکلاتی رو به رو هستید؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.