واکنش‌ها به اعلام نتایج اولیه انتخابات افغانستان

حق نشر عکس Reuters

اعلام نتایج اولیه انتخابات افغانستان، که اشرف غنی احمدزی را، با ۵۶ درصد آرا، پیشتاز نشان می‌دهد، با واکنش تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، دیگر نامزد انتخابات و برخی از هوادارانش همراه بود. ستاد انتخاباتی آقای عبدالله با رد نتیجه مقدماتی انتخابات، از تصمیم به تشکیل دولت "اصلاحات و همگرایی" سخن گفت. عبدالله عبدالله امروز در تالار لویه جرگه کابل گفت شکی ندارد که پیروز انتخابات است و تسلیم بازی‌های سیاسی و فشارهای بیرونی نمی‌شود. او از هودارانش خواست چند روزی به او وقت بدهند تا تصمیمی بر اساس منفعت مردم و کشور بگیرد. آقای عبدالله گفت از افغانستان واحد و متحد دفاع می‌کند و خواهان تجزیه، جنگ داخلی یا بحران نیست و فقط به شفافیت انتخابات می‌اندیشد. تعدادی از هوداران آقای عبدالله در کابل، دیشب با به صدا در آوردن بوق اتومبیل و شعارهایی علیه "عاملان تقلب"، مخالفت خود را با نتیجه اعلام شده ابراز کردند.

شما درباره واکنش آقای عبدالله و حامیانش به اعلام نتایج اولیه انتخابات چه فکر می‌کنید؟ آیا تشکیل دولت از سوی آقای عبدالله را راهکار مناسبی برای اعتراض به نتایج انتخابات می‌دانید؟

از سوی دیگر، دولت آمریکا ضمن انتقاد از اعلام نتایج، پیش از رسیدگی به ادعای تقلب گسترده، در مورد توسل به "راه‌های فراقانونی" برای به قدرت رسیدن در افغانستان هشدار داده است. جیمز دابنز، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان گفته چند میلیون رأی هنوز هم وجود دارد که باید با دقت بررسی شود. جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم، ضمن درخواست بررسی دقیق "ادعاهای معقول" تقلب، هشدار داده که اقدام برای کسب قدرت با توسل به اقدامات فراقانونی در افغانستان باعث می‌شود ایالات متحده کمک‌های اقتصادی و حمایت امنیتی خود از این کشور را قطع کند.

نظر شما درباره واکنش آمریکا به تحولات افغانستان چیست؟ انتظار دارید آمریکا که از متحدان افغانستان و حامیان مالی اصلی این کشور، در این مورد چطور برخورد کند؟

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@