حملات مرگبار اسرائیل و موشک‌پرانی‌های حماس؛ نظرات شما

حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه موجب کشته و زخمی شدن افراد غیر نظامی در این منطقه شده است. اسرائیل می‌گوید این حملات، واکنش به راکت‌پراکنی‌های گروه حماس به خاک اسرائیل، به ویژه نقاطی در تل‌آویو بوده است که مقامات تل‌آویو به تازگی اعلام کرده‌اند، در نتیجه این راکت‌پراکنی‌ها در اسرائیل، چهار نفر زخمی شده‌اند.

شما درباره ادامه حملات متقابل اسرائیل و حماس به قلمرو همدیگر چه فکر می کنید؟

در پی یک آتش بس دو ساله، و پس از اینکه سه نوجوان اسرائیلی ناپدید شدند، اسرائیل شروع به بازداشت افراد وابسته به حماس در کرانه باختری کرد و با پیدا شدن جسد این سه نوجوان، شروع به حمله به مواضعی در نوار غزه کرد. این حملات با پاسخ متقابل حماس، و همچنین تظاهرات فلسطینی‌ها در واکنش به کشته شدن یک نوجوان فلسطینی، شدت گرفت. پزشکی قانونی گفت این نوجوان، زنده سوزانده شده بود.

شما کدام یک از دو طرف را، مسئول نقض این آتش‌بس می‌دانید؟ فکر می‌کنید قراردادهای آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، چرا اینقدر شکننده است.

این نظر وجود دارد که توجه افکار عمومی و رسانه‌ها به جام‌جهانی، باعث توجه کمتر به اخبار حملات متقابل اسرائیل و حماس شده‌است. برخی رسانه‌های جهان عرب، مانند العربیه، اسرائیل را متهم می‌کنند که از سرگرم بودن افکار عمومی با مسابقات جام‌جهانی، برای تشدید حمله به فلسطینی‌‌ها استفاده می‌کند.

آیا شما با این نظر موافقید؟ فکر می‎‌کنید خبرهای این حملات، تحت‌الشعاع مسابقات جام‌جهانی قرار گرفته‌است یا نه؟ آیا خودتان به خاطر مشغول شدن به جام‌جهانی، از پیگیری خبرهای اسرائیل و فلسطین غافل شده‌اید؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@