فصل گرما و برخورد با "بدحجابی" در ایران؛ مشاهدات و تجربیات شما

حق نشر عکس ISNA

معمولا با گرم شدن هوا در شهرهای مختلف ایران، فعالیت گشت ارشاد هم بیشتر می‌شود. امسال، همزمانی تابستان و ماه رمضان باعث شده که طرح‌های مختلفی برای برخورد با آنچه بدحجابی نامیده شده اجرا شود؛ از جمله، رئیس دادگستری استان مازندران، از اتخاذ تصمیم ویژه‌ای برای برخورد با "بدحجابی" خبر داده و گفته است که محاکم قضایی این استان با "بدحجابی" به صورت جدی برخورد می کنند. پلیس گیلان و خراسان رضوی هم جداگانه از طرح ویژه برخورد با "بدحجابی" و "تظاهر به روزه خواری" خبر داده اند.

در جایی که شما زندگی می‌کنید، آیا شاهد اجرای طرح‌های برخورد با "بدحجابی" هستید؟ آیا خود شما تجربه برخورد با گشت ارشاد داشته‌اید؟به نظر شما در مقایسه با سال های قبل برخوردها شدیدتر و سختگیرانه‌تر شده یا کمتر و محدودتر؟

علی اکبر ناطق نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مقابله مستقیم با بدحجابی را غلط خوانده و گفته که "بدحجابی" نشانه اعتراض مردم به حکومت است. آقای ناطق نوری با اشاره به چادر سرکردن تعدادی از دختران دانشجو برای نمایش مخالفتشان با حکومت شاه، گفت: "هم اکنون نیز اگر جوانی بخواهد بر خلاف حکومت عمل کند یا به نوعی اعتراضی نسبت به دولت و حکومت داشته باشد، اعتراض خود را با تغییر ظاهر و بدحجابی نشان می‌دهد."

به نظر شما انتخاب نوع پوشش توسط زنان و مردان ایرانی چه نسبتی با اعتراض به حکومت دارد؟

چندی است مزون‌های خانگی و غیررسمی با طراحی‌های نو و متفاوت از بازار لباس، مورد اقبال برخی از زنان قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر، بنیاد مد و لباس اسلامی ایرانی با هدف ترویج مد با معیارهای اسلامی و ملی در ایران تأسیس شده است.

به نظر شما آیا مد و گرایش جوانان به پوشش‌ها و طراحی‌های جدید بر میزان رعایت حجاب مورد نظر حکومت ایران تاثیر دارد؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.