بحران دو هفته ای در غزه؛ آیا به پایان جنگ خوشبین هستید؟

حق نشر عکس AFP

پانزده روز از آغاز جنگ در غزه می گذرد. در این مدت، بیش از 600 فلسطینی (عمدتاً غیرنظامی) و 30 اسرائیلی کشته شده اند. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که به سرزمین های فلسطینی در کرانه غربی رود اردن رفته، در یک کنفرانس ویدئویی به اعضای شورای امنیت گفته امیدوار است مذاکرات نتیجه دهد و در آینده نزدیک، جنگ به پایان برسد.

شما چقدر به پایان این بحران خوشبین هستید؟ فکر می کنید طرف های درگیر، سازمان ملل متحد و جامعه جهانی، چطور می توانند از ادامه جنگ و افزایش تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند؟

همزمان با سفر بان کی مون به سرزمین های فلسطینی، جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم به مصر رفت تا به کمک دولت این کشور و اتحادیه عرب، راه حلی برای بحران غزه بیابد. آقای کری، ضمن ابراز تاسف از کشته شدن غیرنظامیان، از آنچه حق اسرائیل برای دفاع از خود خواند حمایت کرد و گفت حماس باید به راکت‌پرانی به اسرائیل پایان دهد.

درباره واکنش سازمان ملل و کشورهای غربی، به ویژه آمریکا نسبت به بحران اخیر غزه چه فکر می کنید؟

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که حماس به دنبال جلب همدلی افکار عمومی جهان با نمایش اجساد کشته شدگان غیرنظامی فلسطینی در تصاویر تلویزیونی است.

نظر شما درباره این حرف آقای نتانیاهو چیست؟

عکس ها و فیلم های کشتار در غزه، علاوه بر تلویزیون ها و سایت های اینترنتی، در شبکه های اجتماعی هم به طور گسترده ای دست به دست می شود و هشتگ های مربوط به این بحران، در دو هفته گذشته همچنان داغ بوده است.

ارزیابی و مشاهده شما از نگاه اطرافیان تان به بحران غزه چیست؟ چقدر خبرهای مربوط به این بحران را در شبکه های اجتماعی دنبال می کنید؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.