درباره تغییر قانون اساسی و نظام حکومتی افغانستان چه فکر می‌کنید؟

دولت افغانستان تایید می‌کند که تصمیم گرفته شده نظام حکومتی این کشور، از ریاستی به صدارتی تغییر کند. رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان، سه شنبه پیش گفت اصلاح قانون اساسی، بخشی از توافق امضاء شده توسط دو نامزد حاضر دور دوم انتخابات افغانستان است که با پادرمیانی وزیر خارجه آمریکا به دست آمد.

شما فکر می کنید چه نوع نظام حکومتی، برای افغانستان مناسب است؟ به نظر شما تغییر نظام از ریاستی به صدارتی، چه خوبی ها یا بدیهایی برای افغانستان دارد؟

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، دو نامزد رقیب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، توافق کرده اند که بعد از بررسی صد درصد آرا، برنده انتخابات مقام ریاست جمهوری را به عهده بگیرید، و بازنده یا فردی که او پیشنهاد می کند، رئیس امور اجرایی دولت شود. مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان گفت ایجاد حکومت وحدت ملی به معنی این نیست که کسی که از طریق نهادهای موجود (کمیسیون‌های برگزاری انتخابات) رئیس جمهور اعلام شد، هر کاری که دلش خواست انجام دهد، بلکه به معنی آن است که "دو میله بزرگ سیاسی که امروز سر بلند کرده اند" ساختار حکومت آینده را ترسیم کنند.

چقدر به موفقیت حکومت وحدت ملی خوشبین هستید؟ با توجه تجربه 13 سال گذشته افغانستان آیا سیستم جدید حکومتی در صورت تشکیل به متحد شدن و برطرف کردن پیچیدگیهای قومیتی در جامعه افغانستان کمک می کند؟

اگر دوست دارید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از راه فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا ما با شما تماس بگیریم.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.