ممنوعیت اشتغال خارجی‌ها؛ آیا مشکل بی‌کاری در ایران حل می‌شود؟

حق نشر عکس AFP

معاون اول رئیس جمهوری ایران دستور داده به کارگیری کارگران خارجی در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی، به جز موارد خاص، ممنوع شود. اسحاق جهانگیری در بخشنامه‌ای، همه دستگاه‌های اجرایی دولتی، نیمه‌دولتی و خصوصی را موظف کرده که کارگران مورد نیاز خود را از نیروی کار ایرانی تامین کنند. او همچنین از وزارت کار خواسته است که کارفرمایان متخلف از این بخشنامه را به مراجع رسمی معرفی کند.

شما درباره این دستور دولت ایران چه فکر می‌کنید؟ موافقید که کارفرمایان، فقط از نیروی کار ایرانی استفاده کنند؟ این کار به نظر شما، چه جنبه‌های مثبت یا منفی دارد؟

در ایران وقتی صحبت از کارگران خارجی می‌شود، بیشتر به اتباع افغانستان اشاره دارد. ایران تاکنون اعلام می‌کرد که حدود دو میلیون شهروند افغانستان در ایران زندگی می‌کنند که حدود نیمی از آنها اجازه اقامت دارند. اما به گزارش خبرگزاری مهر، حسن طائی معاون توسعه اشتغال وزارت کار ایران، فقط آمار نیروی کار افغان ها در ایران را دو میلیون نفر اعلام کرده و گفته "هم اکنون حدود ۲ میلیون نفر از اتباع کشور افغانستان به طور قانونی ۱۰ درصد بازار کار ایران را در اختیار دارند".

اگر کارفرما هستید آیا ترجیح می‌دهید از کارگران افغان استفاده کنید، یا کارگران ایرانی؟

مقام‌های ایرانی، هر از چندی که موضوع بیکاری مطرح می‌شود، حرف اشتغال کارگران خارجی، به ویژه افغان‌ها را به میان می‌آورند. محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری پیشین ایران نیز گفته بود اگر کارگران خارجی از ایران بروند، بیکاری در این کشور به یک درصد کاهش می‌یابد. کارگران افغان در ایران، بیشتر به عنوان کارگر ساده در کارهای ساختمانی یا تولیدی‌های کوچک مشغول به کارند.

آیا شما هم معتقدید مشکل اشتغال در ایران، با رفتن کارگران خارجی حل می‌شود؟ اگر افغان هستید و در ایران کار می‌کنید، از شرایط کار و زندگی‌تان در این کشور بگویید. آیا نگران محدودیت‌های اعمال شده اخیر هستید؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.