روزنامه‌های صبح تهران؛ دوشنبه ششم مرداد

روزنامه های دوشنبه، ششم مرداد در آستانه عید فطر و پایان ماه رمضان همچنان اخبار و گزارش های مربوط به غزه و کشتار در آن شهر را با اهمیت دیده و در صفحات اول خود نقل کرده اند.

این روزنامه ها با توجه به آغاز تعطیلات دو تا چهار روزه آینده از وضعیت جاده ها و گرمای چند روز آینده هوای تهران ابراز نگرانی کرده اند و به مسافران هشدار داده اند.

حق نشر عکس n
Image caption تیتر و عکس علی حسن پور، صفحه اول ایران

چراغ سبز هسته‏ ای مجلس

ایران روزنامه دولت در صدر گزارش های خود نوشته: اگر تفاهم کلی در زمینه هسته‌ای انجام شود، پروتکل الحاقی قابل طرح در مجلس است چنان که به گفته رییس مجلس طرح پروتکل الحاقی اگرچه جزو موضوعات اصلی گفت‌و‌گوها نبود اما همچنان به عنوان یکی از مطالبات فرعی طرف مذاکره با ایران مطرح شد؛ مسأله‌ای که مقامات ایران، نهایی شدن و امضای آن را به رسیدن به توافقی برد- برد با گروه ۵ +۱ منوط کرده‌اند .

گزارش این روزنامه با اشاره به گفتگوی جواد ظریف با کریستین امان پور در سی‌ان‌ان، از قول وزیر خارجه می افزاید: ما تمام تلاش خود را اگر به یک توافق خوب برسیم به کار می‌گیریم تا پارلمان، پروتکل الحاقی را امضا کند تا جامعه بین‌الملل اطمینان حاصل کند که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز باقی خواهد ماند.

به نوشته روزنامه ایران: علی لاریجانی هم در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پیشنهاد تدوین چنین قانونی را ارائه کرده است. تمدید گفت‌و‌گوهای هسته‌ای فرصتی برای ۷ کشورمذاکره‌کننده به وجود آورده تا با وجود فراز و فرودهای مذاکرات، احتمال دستیابی به توافقنامه نهایی برای پایان بخشیدن به پرونده پر سرو صدای هسته‌ای ایران را قوت ببخشند.

احزاب چه می شوند

احسان بداغی در گزارش اصلی اعتماد نوشته: وزیر کشور طرحی نو در انداخت تا سیاسیون به برانداختن بنیان آشفته بازار احزاب در کشور امیدوار شوند، مخصوصا بعد از آن طرحی که مجلس قصد تصویبش را داشت و در میانه‌های راه منصرف شد. او با پیشنهاد تشکیل کارگروه سه‌جانبه «دولت»، «مجلس» و «احزاب» برای تدوین قانون انتخابات و لایحه احزاب موافقت کرده است.

به نوشته این گزارشگر: با اینکه فعلا همه این اتفاقات در حد حرف و وعده‌های وزارت کشور است اما باز هم تشکل‌ها و شخصیت‌های سیاسی به استقبال آن رفته‌اند. شاید هم دلیلش طرحی باشد که تا همین هفته پیش در دستور کار مجلس قرار داشت و نهایتا سه ماه مسکوت ماند؛ طرحی که صدای خیلی از سیاسیون و علی‌الخصوص اصلاح‌طلبان را درآورد. حتی خیلی از بهارستان‌نشینان هم معتقد بودند طرح تهیه شده در کمیسیون شوراهای مجلس در مواردی خلاف قانون اساسی است.

اعتماد نوشته: مسائل فراتر از این هم در بحث احزاب مطرح هستند که این روزها به صورت رسمی درباره آنها کمتر اظهارنظر می‌شود. از جمله وضعیت احزاب بزرگ اصلاح‌طلب همچون جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که قسمت عمده‌یی از فعالان طیف اصلاحات را در خود جا داده بودند اکنون در مخاصمه‌یی بلاتکلیف به سر می‌برند.

وضعیت نگران کننده ناشران

نصرالله حدادی در مقاله ای در شرق ضمن اشاره به گشایش هایی در زمینه مجوز انتشار کتاب که بعد از روی کارآمدن دولت جدید رخ داده است نوشته: در چهار دهه‌ای که در عرصه نشر فعالیت می‌کنم، تا به حال وضعیت اقتصادی نشر را این اندازه بد ندیده‌ام.

نویسنده نقل کرده که در سال ۱۳۵۷، تیراژ کتاب، در بدترین شرایط از سه‌هزار نسخه کمتر نمی‌شد. اما حالا به کمتر از هزار نسخه رسیده است و حتی اخیرا دیده‌ام که کتاب خاطرات خلیل ملکی در تنها یک صد نسخه به انتشار رسیده است. انتشارات طهوری در آستانه تعطیلی است زیرا مدیر آن معتقد است سرمایه‌اش برگشتی ندارد. گردش مالی ضعیف نشر، ناشران را هم نگران کرده است. اگرچه این مسیر از سال ۱۳۸۰ به‌تدریج شروع شد اما از سال ۸۸ به این سو، به بی‌ثبات‌ترین وضعیت ممکن رسید. کتاب نخستین کالایی است که از سبد خانوار حذف شده است.

به نوشته مقاله شرق اگر در سال ۱۳۵۷، قیمت یک کتاب ۵۰۰ صفحه‌ای حدود ۲۵ تومان بود امروز این میزان، به ۳۰ هزارتومان و بیشتر رسیده است که این موضوع برای منی که بدون کتاب نمی‌توانم زندگی کنم، سخت است. در آن زمان، سعی می‌شد چاپ دوم یک کتاب ارزانقیمت‌تر باشد اما امروز به‌مراتب گران‌تر است. زیرا در وضعیت رکود، ناشر کاری جز این نمی‌تواند بکند که برایش صرفه اقتصادی داشته باشد. امروز در بهترین حالت، چاپ هیچ کتابی زودتر از سه‌سال تمام نمی‌شود.

حق نشر عکس j
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آفتاب یزد

جدال بین بزرگان

جهانبخش محبی‌نیا در سرمقاله مردم سالاری موضوع فقدان ادب را در مبارزات سیاسی و جدل ها در گفتگو پیش کشیده و نوشته: به نظر می‌آید تضاد، جامعه ما را تا حد اختلال پیش برده است چرا که آبشخورش گاهی اوقات ماتریالیستی است و بعضی از مواقع بیش از حد رنگ و بوی ایده‌آلیستی می‌گیرد.

به نظر نویسنده کافی بود نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه را از تلویزیون مشاهده می‌کردید، آن وقت به پیامدهای پایان رقابت در جامعه مدعی فرهنگ و اندیشه تاسف می‌خوردید. چرا که بلافاصله بعد از اعلام نتیجه، «اولاند» در جمع هواداران از تلاش‌های «سارکوزی» در اداره مملکت تشکر می‌کرد و «سارکوزی» در میدانی دیگر و همزمان در جمع طرفداران به «اولاند» تبریک می‌گفت

سرمقاله مردم سالاری به یاد آورده که در کشورهای دنیا انتخابات به عنوان نشان مشروعیت، وجود دموکراسی و رقابت و مدعای فرار از استبداد و خودکامگی تلقی می‌شود اما در ایران مصیبت‌های سیاسی گاهی اوقات بعد از انتخابات‌ها شروع می‌شود، چرا؟نخبگان جامعه ایران در تضاد کور که همان خشونت نقابدار است سهمی بزرگ دارند و به همان میزان مقصرند.

نویسنده مردم سالاری پرسیده: آیا کتابتی که یکی، شخصیت دیگری را انگلیسی خطاب می‌کند و عزیزی دیگر، آدرس‌های رفت و آمد مدعی را به انگلستان بر زبان می‌راند و در سخنرانی‌ها مطرح می‌کند، در جامعه به بلوغ سیاسی منجر خواهد شد؟

بسته سیاستی؛ رونق اقتصادی

علی قنبری در مقاله ای در اعتماد نوشته: پس از گذشت یک سال از روی کار آمدن دولتی که با وعده مهار تورم آغاز به کار کرد و بعد از گذشت چند ماه نیز توانست به این نتیجه دست یابد، اکنون نوبت به شکستن رکود و گام نهادن در مسیر رونق اقتصادی است؛ سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود که برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده دولت یازدهم تدوین شده است. همان‌طور که از نام این سیاست بر می‌آید هدف اصلی آن خروج از یکی از بزرگ‌ترین معضلات اقتصادی ایران تحت عنوان «رکود تورمی» است.

نویسنده با تاکید بر این که معمولا سیاست‌هایی که برای کنترل تورم اتخاذ می‌شود رکود، نرخ پایین رشد اقتصادی و بیکاری را در پی خواهد داشت نوشته در مقابل سیاست‌هایی که موجب برون‌رفت از اقتصاد رکودی می‌شود منجر به افزایش تورم می‌شود. این در حالی است که سیاست‌هایی همچون بسته رکود تورمی دولت، برنامه‌ریزی‌هایی است که هم بتوانیم تورم را کنترل کرده و هم موجبات رشد اقتصادی را فراهم سازیم.

مقاله اعتماد بدین جا رسیده که: متاسفانه سیاست‌های غلط دولت گذشته و اتخاذ تحریم‌ها از سوی غرب بر شدت آن افزود. اکنون تدوین این بسته به این منظور است که از این شرایط خارج شده و بتوانیم اقتصاد ایران را از یک مسیر انحرافی به مسیر درستی هدایت کنیم تا هم به شرایط رونق اقتصادی رسیده و هم به رشد معقول اقتصادی که در دولت گذشته تا منفی ۸/۵ درصد رسیده بود، برسد.

حق نشر عکس m
Image caption کارتون پیام برومند، شرق

چرا مازندران، هلند نشد

احمد فرهادی در مقاله ای در شرق نوشته: گاهی نگاه به اعداد و ارقام می‌تواند مفید باشد به‌ویژه اگر آن اعداد و ارقام در جهت مقایسه تنظیم شده باشد. مدت‌هاست که ذهنم پیرامون وزن کشورها در اقتصاد دنیا پرسه می‌زند. چگونه کشورهایی بسیار کوچک توانسته‌اند نقش بسیار زیادی در عرصه اقتصاد جهانی داشته باشند؟ چنان که به اعتقاد کارشناسان، کشورهایی نظیر هلند، دانمارک، بلژیک، لوکزامبورگ و بسیاری از ممالک توسعه‌یافته که امروزه تولیدات زراعی، دامی و صنعتی خود را به اقصی نقاط جهان از جمله کشورمان صادر می‌کنند، دقیقا از ظرفیت‌های طبیعی و اقتصادی مشابه با مازندران برخوردارند.

نویسنده از آن میان هلند را برگزیده و نوشته: این در شرایطی است که همین کشورها جمعیتی چندبرابر جمعیت مازندران را با بالاترین امکانات رفاهی و درآمد سرانه در خود جای داده‌اند. اما مازندران با همه جذابیت‌های اقلیمی و اقتصادی از تدارک زندگی و معیشت حداقل سه‌میلیون ساکن پرتلاش خود ناتوان است. وضعیت اقتصادی در مازندران به‌گونه‌ای است که هنوز وزن مشکلات و معضلات که محصول ناکارآمدی سیاست‌های مدیریتی است، بر وزن تولیدات فزونی دارد و هیچ شاغلی از کشاورز و دامدار و صیاد گرفته تا هتلدار و بازاری و کارمند از روزگار اقتصادی خود رضایت ندارد.

در پایان این مقاله آمده: مساحت کشور هلند ۴۱ هزارکیلومترمربع است، کوچک‌تر از بسیاری از استان‌های ایران؛ اما اگر بخواهیم بر اساس اقیلم جغرافیایی آن را قیاس کنیم، مساحت هلند به اندازه مجموعه مساحت دو استان شمالی ایران؛ مازندران و گلستان است. اگر چه سرسبزی این دو با هلند تشابه دارد، اما از نظر میزان تولید و از وزن در اقتصاد جهانی کاملا غیرقابل مقایسه‌اند.

ساپورت ارزان

حق نشر عکس h
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد از قول رییس جمهور روحانی نوشته:به عنوان کسی که در این ۱۳ ماه مسوولیت اجرایی کشور را بر دوش داشتم صراحتا اعلام می‌کنم که طبق نظر‌سنجی‌ها، امید به زندگی بین مردم نه تنها کم نشده بلکه بیشتر شده است.

موسیو شیطان: راستش من هم این سوال را از برخی دلواپسان کردم، دیدم درست می‌گویید. حتی آنها هم امیدشان افزایش پیدا کرده و خیلی امیدوارند شما و دولت‌تان موفق نشوید وعده‌هایتان را عملی کنید. بالاخره هرکسی از ظن خودش یار شما شده انگار.

نقل دیگر طنزنویس این است که از قول یکی از مسوولان وزارت نفت نوشته: سفرهای استانی احمدی‌نژاد برای وزارت نفت هزار و ۷۰۵ میلیارد تومان هزینه داشته.

موسیو شیطان: عوضش خروجش از تهران در همان روزها حتما برای مردم تهران خیلی سود داشته. سود هم نداشته کیف که داشته. کیف هم نداشته امید به زندگی‌شان را که افزایش داده. عیب‌هاش را می‌گویید حسن‌هاش را هم بگویید.

و بالاخره طنزنویس اعتماد از قول فرماندار تهران نوشته: وقتی ساپورت شش هزار و شلوار جین ۱۰۰هزارتومان است، دختران ساپورت می‌پوشند .

موسیو شیطان: این طور نفرمایید ما شیطانی‌مان می‌گیرد. خوش خوشانمان می‌شود که بی‌هزینه لباس بپوشیم و آن وقت یکهو می‌بینیم ‌ای دل غافل برای صرفه‌جویی شدیم مثل دخترای ننه دریا لخت و عور.

مطالب مرتبط