بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس bbc

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای ایران را به نقض قوانین ملی و بین المللی ناظر بر حقوق بشر متهم کرده است. سازمان گزارشگران بدون مرز در این بیانیه، جمهوری اسلامی ایران را "بزرگترین زندان جهان برای روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زن" خوانده است.

جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست و همسرش یگانه صالحی، خبرنگار روزنامه نشنال در امارات متحده عربی روز سه‌شنبه ۲۲ ژوییه در تهران بازداشت شدند.

مرضیه رسولی، ریحانه طباطبایی، ساجده عرب‌سرخی و مهناز محمدی هم از جمله روزنامه نگارانی هستند که به تازگی پیش از ابلاغ حکم تجدید نظر برای گذراندن دوران محکومیت‌شان به زندان احضار شدند. وضعیت جسمی صبا آذرپیک هم که روز هفتم خرداد در دفتر نشریه تجارت فردا بازداشت شد به نقل از خانواده‌اش نامناسب توصیف شده. نزدیکان خانم آذرپیک می گویند از محل بازداشت این روزنامه‌نگار اطلاعی ندارند.

سراج‌الدین میردامادی نیز حدود دو ماه پیش، پس از بازگشت به ایران به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "تبانی علیه امنیت داخلی کشور" بازداشت شد.

نظر شما درباره این بازداشتها چیست؟ به نظر شما تاثیر این بازداشت‌ها بر فعالیت مطبوعات و جامعه در ایران چیست؟

سازمان گزارشگران بدون مرز این بازداشت‌ها را به دستگاه قضایی، سپاه پاسداران و ماموران وزارت اطلاعات نسبت داده و می‌گوید حسن روحانی باوجود تبلیغات انتخاباتی فراوان در عرصه گشایش آزادی بیان و رسانه‌ها "با سکوتش در قبال این بازداشت‌ها، سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی را تسهیل کرده است." ماه گذشته نیز جمعی از روزنامه‌نگاران ایرانی با انتقاد از شرایط روزنامه‌نگاری در ایران از حسن روحانی خواستند که از توقیف نشریات جلوگیری کند.

با توجه به وعده‌های آقای روحانی درباره آزادی رسانه‌ها، فکر می‌کنید چرا بازداشت روزنامه‌نگاران در ماه‌های اخیر شدت گرفته است؟ آیا نسبت به بهبود وضعیت روزنامه‌نگاران و مطبوعات در دولت حسن روحانی خوش‌بین هستید؟ انتظار شما از دولت حسن روحانی در این مورد چیست؟

اگر می‌خواهید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از راه فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا ما با شما تماس بگیریم.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.