سود و زیان پذیرش آتش‌بس برای اسراییل و حماس؛ نظرات شما

حق نشر عکس EPA

سه هفته از آغاز حملات اسراییل به غزه می گذرد. بر اثر این حملات، بیش از ۱۱۰۰ فلسطینی که بیشتر آنها غیرنظامی بوده اند، کشته شده اند. اسراییل هم اعلام کرده در این مدت، ۴۸ سرباز ارتش و ۳ شهروند غیرنظامی توسط نیروهای حماس کشته شده اند. با وجود درخواست هایی که برای برقراری آتش بس فوری از سوی چند کشور از جمله آمریکا و بعضی از نهادهای بین المللی مطرح شده است، به جز چند مورد آتش بس چند ساعته، هر دو طرف حملات را دوباره از سر گرفته اند و از پذیرش آتش بس دائم خودداری می کنند.

به نظر شما دلیل ادامه جنگ در غزه چیست؟ سود و زیان پذیرش آتش بس برای اسراییل و حماس چه خواهد بود؟

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، نسبت به ادامه حملات اخیر به غزه و تبدیل شدن آن به یک «عملیات طولانی» تا رسیدن به اهداف اسراییل هشدار داده است. مقام های اسراییلی می گویند این حملات را در پاسخ به راکت پرانی های حماس و به قصد نابودی توان موشکی آنها انجام می دهند و تا زمان تخریب کامل تونل هایی که از طریق آن پیکارجویان حماس به خاک اسراییل دسترسی دارند، به این جنگ ادامه خواهند داد.

مقام های حماس هم همواره گفته اند آتش بسی را که در آن شرط پایان دادن به محاصره غزه توسط اسراییل قید نشده باشد، نمی پذیرند، زیرا طی سالیانی که این محاصره وجود داشته، عملا شرایط زندگی در غزه آن را به "زندانی بزرگ" تبدیل کرده است.

آیا برای شما دلایل و توجیه های دو طرف ماجرا برای نپذیرفتن آتش بس و ادامه جنگ موجه است؟

اگر می‌خواهید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از راه فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا ما با شما تماس بگیریم.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian