آیا وقایع خاورمیانه اسلام‎گرایی افراطی و اسلام‌هراسی را افزایش داده است؟

حق نشر عکس Reuters

یک بانک بریتانیایی، اخیراً حساب شماری از مسجدها و سازمان های اسلامی را بسته است. بانک اچ اس بی سی گفته این کار، ربطی به نژاد یا مذهب ندارد. هرچند این بانک، دلیل بستن حساب چند نهاد اسلامی را، "ریسک بالا" اعلام کرده، اما این تصور پیش آمده که اقدام اخیر این بانک بریتانیایی، با رشد احساسات اسلام ‌هراسانه ارتباط دارد. برخی آگاهان هشدار می دهند که رویدادهای اخیر در سوریه و عراق، به ویژه ویدئوهایی که گروه داعش از رفتار خشونت آمیز با مخالفانش منتشر کرده، موجب افزایش اسلام‌ هراسی در جوامع غربی می‌شود.

اگر در کشورهای غربی زندگی می کنید، آیا شاهد افزایش اسلام‌هراسی بوده‌اید؟ اگر افزایش اسلام‌هراسی را تایید می‌کنید، فکر میکنید دلیلش چیست و چه پیامدهایی داشته است؟

حق نشر عکس Israel In Ireland
Image caption تبلیغات سفارت اسرائیل در دوبلین

از سوی دیگر، همزمان با آغاز حملات هوایی و زمینی اسرائیل به غزه، سفارت اسرائیل در دوبلین، پایتخت جمهوری ایرلند، با انتشار تصاویری در توییتر، که مجسمه ها و نمادهای تاریخی کشورهای غربی را با نقاب و حجاب اسلامی یا به شکل بمبگذار انتحاری نشان می داد، سعی کرد درباره رشد اسلامگرایی افراطی هشدار دهد و کشور خود را، "خط مقدم مبارزه با تروریسم و آخرین مرز جهان آزاد" معرفی کند. این توییت ها، اگرچه توسط خود سفارت اسرائیل حذف شد، اما به نظر برخی محافل مطبوعاتی، حرکتی برای دامن زدن به اسلام‌ هراسی تعبیر شد.

آیا شما هم فکر می‌کنید رویدادهای اخیر، به عناصر افراطی اسلامگرا و اسلام ستیز میدان داده که فعالیت و تبلیغ خودشان را افزایش دهند؟ شما چه نمونه‌هایی از این نوع تبلیغات مشاهده کرده‌اید؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.