تحریم‌های دوجانبه روسیه و غرب؛ دیدگاه‌های شما

حق نشر عکس na

روسیه تا پیش از درگیری‌های اخیر در اوکراین، یکی از کشورهایی بود که می‌توانست در مورد اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورهایی مثل ایران نقش‌آفرینی کند. اما حالا این عضو دائم شورای امنیت، خود به هدفی برای اعمال تحریم از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی تبدیل شده است. رهبران گروه هفت اعلام کردند روسیه در صورت ادامه حمایت از شورشیان در اوکراین با تحریم‌های اقتصادی بیشتری مواجه خواهد شد. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، هم تحریم‌های اقتصادی تازه‌ای علیه روسیه اعلام کرد. از سوی دیگر روسیه واردات کلیه مواد غذایی از اتحادیه اروپا، آمریکا و شماری از کشورهای غربی را ممنوع اعلام کرد.

نظر شما در مورد تحریم‌های دوجانبه روسیه و غرب چیست؟ چقدر این تحریم‌ها را در کنترل درگیری‌های اوکراین موثر می‌دانید؟

به نظر شما استفاده از ابزار تحریم در شرایط فعلی جهان چقدر می‌تواند کارآمد ‌باشد؟

با وجود آنکه آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی بر تحریم روسیه و تاجران این کشور تاکید دارند اما همه کشورهای اروپایی نیز در این مورد هم صدا نیستند. رابطه تجاری نزدیک روسیه با آلمان و ایتالیا یکی از عواملی بود که اعمال تحریم علیه این کشور را تاکنون به تاخیر انداخت. روسیه هم در مورد این تحریم‌ها گفته است که تحریم‌های جدید به ضرر آمریکا خواهد بود.

شما فکر می‌کنید پیامدهای این تحریم‌ها بر روسیه و کشورهای اعمال کننده تحریم چه خواهد بود؟

چشم‌انداز تنش اخیر میان روسیه و غرب را چطور می‌بینید؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@