بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۱۳ مرداد

روزنامه های امروز صبح با اشاره به تشکیل اجلاسی از چند وزیر خارجه عضو سازمان غیرمتعهدها برای تلاش های هماهنگ برای پایان دادن به اوضاع وحشتناک غزه، در مقالاتی عملیات اسراییل را محکوم کرده و مستند به نامه ای که سردار قاسم سلیمانی نوشته شده ابراز عقیده کرده اند که این نامه در اجرای فرمان رهبر جمهوری اسلامی برای تسلیح مردم فلسطین نوشته شده و حاصل آن وحشت اسراییل و حامیان آن کشور است.

سالگرد تحلیف حسن روحانی به عنوان رییس جمهور فرصتی برای روزنامه ها فراهم آورده که ضمن بررسی عملکرد دولت فعلی از کارکردهای بی ضابطه دولت گذشته هم یاد کنند.

عقب نشینی یا خشونت بیشتر

حق نشر عکس javaan
Image caption تیتر و گزارش اصلی جوان

درست در زمانی که بیشتر روزنامه ها از تشکیل کنفرانس جمعی از وزیران خارجه کشورهای غیرمتعهد در تهران به عنوان تشدید تلاش های دیپلوماتیک یاد کرده و از انتقام فلسطینی ها و مردم مسلمان از عاملان قتل کودکان غزه نوشته اند، جوان روزنامه وابسته به سپاه پاسداران تنها روزنامه ای است که از عقب نشینی ارتش اسراییل از غزه خبر داده است.

به نوشته این روزنامه: نظامیان اسراییل در حالی عقب‌نشینی خود از غزه را از روز یك‌شنبه شروع كردند كه نخست‌وزیر این رژیم برای كاستن از فشارهای داخلی وعده داد، عملیات علیه غزه تا هر زمان كه لازم باشد ادامه می‌یابد، در واكنش گروه‌های فلسطینی تأكید كردند به مقاومت خود در مقابل اشغالگری ادامه خواهند داد.

روزنامه جوان از قول سخنگوی ارتش از تغییر آرایش نظامیان این رژیم در نوار غزه خبر داده و نوشته: شماری از نیروها در حال خارج شدن از مناطقی از غزه هستند و از قول شاهدان عینی خبر از خروج نظامیان اسراییلی در این مناطق و نیز در روستاهایی در شرق خان یونس در جنوب غزه خبر دادند.

در بخشی از این گزارش از قول یك مقام نظامی اسراییلی که نام وی ذکر نشده اعلام شده است كه پس از پایان ‌ مأموریت تخریب تونل‌ها‌، عقب نشینی نظامیان از شمال نوار غزه آغاز شده است.

آفرین چیت ساز در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: رأی قاطع کنگره تحت نفوذ یهودیان امریکا به تقویت ماشین کشتار ارتش اسرائیل به صراحت می‌گوید که این اقلیت ماجراجو چه میزان در نظام دو حزبی امریکا نفوذ دارند. اقلیتی که بیش از نیمی از هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی دو حزب دموکرات و جمهوریخواه را تأمین می‌کند.

به نظر این مقاله: لابی یهودیان اکنون در ماجرای غزه «سیاست رعب حداکثری» را طراحی کرده و پیش می‌برد. این نگرش با ایدئولوژی‌های شوونیستی مثل برتری قومی یهودیان بر اعراب و مسلمانان آغشته است.

سرمقاله روزنامه دولت در نهایت تاکید کرده: این سیاست شکل تکاملی پروژه‌هایی است که اسلاف نتانیاهو مثل اسحاق شامیر یا آریل شارون در نبردهای گذشته تعقیب کردند و از رهگذر این موج نسل‌کشی توانستند برای یک دوره طولانی مقاومت حکومت‌های عربی را بشکنند و با تغییر الگوی رفتار دولت‌هایی مثل مصر، عربستان یا اردن به راحتی اندیشه‌های توسعه‌طلبی خویش را جاری سازند.

روزنامه ایران نوشته: در حال حاضر شاید تنها موضوع غیر منتظره برای افکار عمومی، سکوت و همراهی دولت اوباما با این سیاست مرگبار باشد.

حق نشر عکس arman
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

کیهان در سرمقاله خود به سخنان چند روز قبل رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده و نوشته: این سخنان، صریح‌ترین اعلام رسمی استراتژی جدید و فرمان شکل‌گیری آرایش جدید در منطقه‌ای بود که چند سال قبل، از نظر تحلیل‌گران، کارش تمام شده بود ولی اکنون ثاب شد که خاورمیانه از آنها فرمان نمی‌گیرد و شرایط منطقه، نه ‌در اتاق فکرهای آنها، که در حسینیه امام خمینی ترسیم می‌شود.

به نوشته این مقاله: چند روز بعد از آن سخنان حضرت آقا، سردار قاسم سلیمانی، در نامه‌ای تاریخی و بی‌نظیر، ضمن شماتت سران کشورهای عربی، از حماسه پایداری و پایمردی مردم غزه و فرماندهان آنها تشکر کرد. غربی‌ها، حاج قاسم را به خوبی می‌شناسند و می‌دانند که حضورش و نگاهش، چه قوت قلبی بوده برای مردم منطقه و حرف او با حرف‌های دیپلماتیک و چندپهلوی برخی سیاسیون عرب فرق دارد. می‌دانند که همین چند روز قبل بود که یک مقام عالی‌رتبه ارتش عراق سرکوب و توقف پیشروی داعش را مرهون طراحی سلیمانی دانسته بود

کیهان در نهایت ادعا کرده که: سخنان رهبر و نامه‌ای که سردار سلیمانی نوشت، باعث شد که رایس در گفتگو با یو‌اس‌ای تودی، نتواند نگرانی‌اش را پنهان کند و بگوید اسرائیل و آمریکا باید منتظر بحران «داخلی» همچون جنبش وال‌استریت باشند. سخنان اخیر رهبر ایران درباره مسلح شدن منطقه، هشداری بسیار جدی است.

امید و آرامش را به مردم برگردانید

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به تعطیلات چند روزه هفته گذشته نوشته این تعطیلات بیش از پیش نشان داد تا چه میزان تفریح مردم برای مسوولان حایز اهمیت است. بیهوده نیست که گفته می‌شود در آمارهای بین‌المللی، ایران دومین کشور غمگین جهان است.

به نوشته این مقاله: به وضعیت زندگی مردم ایران بنگریم که در عین فشارهای مختلف اقتصادی که بر آنها وارد می‌شود و در یک دهه اخیر که این فشارهای استرس‌زا چند برابر شده، محملی برای تخلیه این فشارها و استرس‌ها از طرق راحت و کم‌هزینه پیش روی خود نمی‌بینند، چنان که در این تعطیلات سیلی از خودروها را راهی جاده‌های اصلی کشور بویژه محورهای شمالی که از معدود مقاصد تفریحی کم‌هزینه برای مردم است کرد و موجی از استرس، عصبانیت، ناراحتی و فشار روانی حاصل از ترافیک‌های چندین ساعته را در تعطیلاتی پدید آورد.

به نوشته سرمقاله مردم سالاری: در چنین شرایطی صحبت از مدیریت زمان سفر بیشتر به یک شوخی شبیه است. مردم به تفریح و آرامش و سفر نیاز دارند تا به آینده «امید» داشته باشند. یک سال گذشت؛ لطفا در سه سال باقیمانده، کمی به فکر تامین زیرساخت‌های تفریح و گردش و سفر مردم باشید تا دیگر نام مردم ایران در رده‌های اول غمگین‌ترین مردم دنیا نباشد.

پرواز اسب ها به تهران

حق نشر عکس sharq
Image caption کارتون ساسان خادم، شرق

خلیل جوادی در بخشی از ستون طنز آرمان نوشته: به دوستم گفتم قضیه چیه؟ تو که آدم معقولی بودی، این ادا و اصول چیه؟ گفت دیشب یه بوئینگ ۷۷۷ متعلق به شرکت مشهور هواپیمایی لوفت هانزا ۶۵ راس اسب رو از آلمان سوار کرده آورده تهران.

اول تعجب کردم، فکر کردم شوخی می کنه، اما دوستم خیلی جدی روی حرفش تاکید کرد، با این که عادت به قسم خوردن نداشت، ولی دوسه تا قسم هم خورد که حرفشو باور کنم.

گفتم: یه گلّه اسبو چرا سوار بوئینگ کردن؟ بعد ازش پرسیدم این ۶۵ اسب برای چه کاری تشریف آوردن ایران؟ جشنواره‌ای چیزی قراره برگزار بشه؟

گفت نه بابا، برای امر خیر تشریف آوردن. می بینی تورو خدا؟ این اسب ها بدون این که ویزا بگیرن، بدون اینکه بلیت بخرن و پول هواپیما بدن سوار بوئینگ درجه یک لوفتهانزا شدن و اومدن ایران، تازه هتل و غذاشون هم مجانیه. گفتم: خب باشه، چه ربطی به تو داره؟

گفت: ربطش اینه که من بد بخت شش ماهه میخوام برم آلمان هنوز ویزا نتونستم بگیرم، تازه هزینه‌ها هم پای خودمه. از پارسال سند خونه بابامو بردم بانک دو سه میلیون وام تقاضا کردم، که اون هم هنوز معلوم نیست بدن یا ندن. رئیس بانک میگه منتظریم اونایی که بدهی های بانکی رو نمیدن بیارن بدن، اونوقت شاید بتونیم به تو هم وام بدیم.

کارنامه دولت؛ آوار برداری

احمد شیرزاد در مقاله ای در شرق نوشته: امروز ۱۳ مردادماه، سالگرد تحلیف دکتر روحانی است. اگر به ایده‌آل‌ها بنگریم و مسیر توسعه‌ای کشورهای اطراف ما که پتانسیلی نصف ما داشتند؛ در نظر گرفته شود، اهمیت زمان ازدست‌رفته و فرصت بسیار گذران پیش‌رو، بیشتر درک خواهد شد. در یک سال گذشته، منحنی‌های آماری که نزولی شده بودند، اغلب، ثابت نگه داشته شده و در پاره‌ای موارد، روند صعودی پیموده‌اند؛ اما این کافی نیست.

به نوشته این اصلاح طلب استاد دانشگاه: طی یک سال گذشته چالش‌هایی وجود داشت که حل آنها در مدت‌زمان کوتاه‌تری، امکانپذیر بود. در آمار مرکز آمار ایران آمده بود که رشد منفی4/5 در سال 91 به منفی 2/2 در زمان دولت جدید رسیده است اما به هر حال این عدد همچنان منفی است و این یعنی بهره‌مندی ایرانیان از مواهب زندگی، کاهش یافته است.

مقاله شرق در نهایت تاکید کرده در یک سال گذشته وزارت امور خارجه با عملکرد مطلوب، تلاش کرد وضعیت دشوار سیاست خارجی را سامان دهد و اگر شرایط داخلی بهتر بود، امکان رسیدن به توافق در همان پایان شش‌ماهه توافقنامه ژنو وجود داشت. تمدید چهارماهه این توافق، به سود ایران نیست و باید امیدوار بود پیش از این مدت‌زمان، توافق جامع حاصل شود.

سعید شیركوند در مقاله ای در آرمان نوشته: بزرگترین چالشی كه دولت یازدهم از آغاز فعالیت خود با آن روبرو بود و همچنان نیز روبروست، عدم‌تعادل‌هایی است كه در حوزه‌‌های مختلف اقتصادی، شكل گرفته بود. سیاست‌های ناكارآمد دولت گذشته كه با پیامدهای حاصل از تحریم‌های اقتصادی عمق بیشتری یافته بودند در تمام بخش‌ها، موجب فشل شدن و ناكاركردی وضعیت اداری و اقتصادی شده بود.

به نوشته این اقتصاددان با یك نگاه گذرا می‌توان به روشنی دریافت كه منحل شدن بسیاری از نهادها و شوراهای برنامه ریزی و سیاست گذاری و در راس همه آنها سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین سیاست‌های روزمره غیرمبتنی بر واقعیت‌های اقتصادی، در حوزه‌های بانكی، مسكن، تولید و بازار سرمایه عملا اقتصاد كشور را به یك اقتصاد زلزله‌زده شبیه كرده است.

در مقاله آرمان آمده: دولت یازدهم در شرایطی اداره امور اقتصادی را بر عهده گرفت كه از عمق عدم‌تعادل‌ها اطلاع دقیق و عمیقی نداشت. با روی كار آمدن دولت یازدهم و تلاش برای آواربرداری از اقتصاد كم‌كم مشخص شد دولت یازدهم، چه كار سخت و طاقت‌فرسایی باید انجام دهد تا اقتصاد بیمار ایران به نقطه صفر برگردد.

به اتفاق ملاحت

حق نشر عکس na
Image caption کارتون فرهاد بهرامی، آرمان

پوریا عالمی در ستون طنز شرق با اشاره به نامه معاون رییس جمهور فعلی به سلف خود و نامه هایی که در سفارش استخدام برخی افراد با خواهرشان در سازمان دولتی از سوی مقامات عالی دولت احمدی نژاد نوشته شده بود افزوده: به همین مناسبت حافظ شیرازی خطاب به محمود احمدی‌نژاد گفت: حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت، که ملاحت یعنی لبخند توی دوربین. البته متاسفانه به همین ملاحت، جهان که می‌توان گرفت هیچ، هشت‌سال هم می‌شود رییس‌جمهور یک کشور شد. به اتفاق چه گفت؟ لطفا خودتان را معرفی کنید. من به اتفاق هستم. شما به اتفاق چی هستید؟ من به اتفاق خواهرم هستم.

به نوشته این طنزنویس: مهم‌ترین کاری که کردی چه بوده؟ (با ذکر خاطره و شکل تعریف کنید.) بله. مثل آن جوک که چندنفر قرار می‌گذارند بروند مسافرت، هرکسی یک چیزی می‌آورد، نفر آخر هم می‌گوید شما که همه‌چیز آورده‌اید من هم داداشم را بیاورم، یک‌بار آقای احمدی‌نژاد می‌خواست برود سازمان ملل سخنرانی کند. چون همه هیات دولت مخالف آمریکا بودند تصمیم گرفتند بروند از داخل آمریکا با آمریکا مخالفت کنند برای همین هیات دولت و اره‌‌واوره و شمسی روشن‌ضمیر عازم آمریکا شدند که سفت مبارزه کنند. که من هم خواهرم را بردم و به اتفاق خواهرم به آمریکا اعتراض کردیم.

مطالب مرتبط