ادامه اختلافات در مورد بررسی آرای انتخابات افغانستان؛ نظرات شما

حق نشر عکس

بازشماری آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از چند بار توقف، صبح امروز (یکشنبه، ۱۲ اسد/مرداد) بدون حضور ناظران ستاد عبدالله عبدالله از سر گرفته شد. حضور نیافتن ناظران آقای عبدالله، در پی اختلافاتی است که میان دو نامزد دور دوم انتخابات، در مورد بازشماری آراء وجود داشته است.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که تمام خواسته‌های پیشنهادی تیم آقای عبدالله در دستورالعمل کمیسیون انتخابات در نظر گرفته شده تا تیم آقای عبدالله به روند بازشماری باز گردد.

درباره ادامه اختلافات دو نامزد دور دوم انتخابات افغانستان در مورد شیوه و معیارهای بازشماری آرا در افغانستان چه فکر می‌کنید؟

در پی میانجگیری وزیر خارجه آمریکا و توافق دو نامزد، قرار بود از حدود ۲۳ هزار صندوق آرا، هر روز یک هزار صندوق بازرسی شود، اما حالا که سه هفته از آغاز بازرسی می گذرد، فقط حدود هزار و پانصد صندوق بدون ابطال آرای تقلبی بازرسی شده است. در این مدت دست کم سه بار روند بازرسی متوقف شد.

فکر می‌کنید چرا توافقی که با پادرمیانی وزیر خارجه آمریکا حاصل شد، در عمل با مشکلاتی رو به رو شده است؟

به گفته یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، روند بررسی شمارش آرا با توجه به شانزده معیار مشترک قانون انتخابات و پیشنهادات سازمان ملل انجام می‌شود و مکانیسم ابطال آرا هم متکی به چهار اصل کمیسیون انتخابات و هشت پیشنهاد سازمان ملل متحد است.

اما ستاد آقای عبدالله این معیارها را ناقص دانسته و با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده "در قالب بسته پیشنهادی سازمان ملل نمی‌شود به صورت کامل به تقلب گسترده و سازمان‌یافته رسیدگی صورت گیرد. به این اساس خواهان افزایش معیارهای رسیدگی به تقلب هستیم و در این راستا پنج اصل را به سازمان ملل پیشنهاد کرده‌ایم."

هفته گذشته یان کوبیش، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که تاخیر و عقبگرد در روند بازشماری آرای مورد اختلاف در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بر وضع اقتصادی افغانستان تاثیرات منفی خواهد داشت.

به نظر شما اگر بازشماری آرا و توافق حاصل شده به نتیجه ای نرسد، چه پیامدهایی در پی خواهد داشت؟

اگر می‌خواهید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از راه فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا ما با شما تماس بگیریم.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian