بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۱۴ مرداد

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش ها و مقالات خود همچنان از غزه نوشته و از بی توجهی کشورهای مسلمان نسبت به وضعیت غیرنظامیان این شهر گلایه کرده و از این که تهران میزبان وزیران خارجه اعضای کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها بوده است استقبال کرده و سخنان رییس جمهور را در این اجلاس با اهمیت دیده اند.

سالگرد پیروزی انقلاب مشروطیت، مقالاتی به مناسبت گذشت یکمین سال دولت روحانی، اطلاعات تازه سخنگوی قوه قضاییه درباره محاکمه مهدی هاشمی و زندانی کردن صبا آذرپیک روزنامه نگار از دیگر بخش های خبری این روزنامه هاست.

سکوت اعراب؛ تلاش ایران

حق نشر عکس arman
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

صباح زنگنه در مقاله ای در شرق نوشته: بروز فاجعه انسانی در «غزه» همزمان با سکوت هولناک کشورهای عربی در این‌باره، امید برای تحرک سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را برای واداشتن اسراییل به قبول آتش‌بس، کمرنگ کرده است و در شرایطی که کشورهای عربی نتوانستند یا نخواستند حتی در یک اقدام نمادین، اجلاس «اتحادیه عرب» را تشکیل دهند، اقدام ایران در برگزاری اجلاس وزرای خارجه عضو کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها، حداقل کاری بود که امکان اجرا یافت.

به نوشته این کارشناس منطقه: در شرایط فعلی و به سبب ژئوپلیتیک جدید تحمیل‌شده به خاورمیانه، سازمان‌هایی که اساس تشکیل آنها حمایت و دفاع از آرمان فلسطین و آزادی قدس شریف بود، در نوعی منجلاب سیاسی گرفتار شده و هیچ‌گونه فعل سیاسی در این بخش از آنها صادر نمی‌شود. آنها حتی از رایزنی برای ممانعت از تهاجم اسراییل به مردم محروم و مظلوم و تحت محاصره «غزه»، شانه خالی می‌کنند.

در ادامه مقاله شرق آمده: تا چند روز قبل، افقی برای تحرک «سازمان همکاری‌های اسلامی» با وجود تلاش بسیار زیاد ایران، دیده نمی‌شد چه اینکه کشورهای اثرگذاری چون عربستان شاید به دلیل ارتباطات «حماس» و مقاومت با جریان «اخوان‌المسلمین» و تحولات اخیر مصر، علاقه‌ای به ورود به موضوع فلسطین نداشتند اما مگر می‌توان مردم فلسطین را مجازات عمومی کرد؟ پیام اخیر ملک عبدالله درباره تراژدی «غزه» و البته محکومیت اقدامات گروه تروریستی «داعش»، این امیدواری را ایجاد کرده که جنب‌وجوشی در دولت عربستان رخ دهد و به دبیرخانه شورای همکاری اسلامی منتقل شود.

جعفر قنادباشی در مقاله ای در آرمان اشاره کرده که: حرکت‌های فرهنگی که در حال حاضر نیز جریان دارد، می‌توانند افکار عمومی را علیه رژیم‌صهیونیستی فعال کنند. تظاهرات و تجمعات ضد جنگ که این روزها برگزار می‌شود نتیجه به کار گیری این اهرم است. به خصوص این که اسراییل هم سعی دارد از این راه وارد شود و الان در کنار جنگ نظامی، جنگ دیپلماسی و جنگ رسانه‌ای را هم آغاز کرده.

به نوشته این مقاله: بعضی از کشورهای عضو سازمان عدم‌تعهد همسایه‌های اسراییل به شمار می‌روند و از طریق آنها می‌توان روند کمک رسانی به مردم غزه را تسریع کرد. مصر، اردن، سوریه و حتی عربستان و لبنان از جمله این کشورها هستند که در بعضی زمینه‌ها مثل پذیرش زخمی‌ها می‌توانند نقش بسزایی ایفا کنند.

مقاله آرمان تاکید کرده: همانطور که دو بار ۲۷ کشور جهان علیه عراق متحد شدند، این بار نیز کشورهای عدم‌تعهد می‌توانند سنگ اول حمایت از مردم غزه را بگذارند و حداقل در تجهیز حماس برای دفاع از مردم غزه همکاری لازم را انجام دهند. اعضای عدم‌تعهد۱۲۰ کشورند که بسیاری از آنها مثل هند یا پاکستان یا کشورهای شمال آفریقا مثل تونس و الجزایر و حتی ایران کشورهای قدرتمندی از نظر نظامی به شمار می‌روند.

آرمان نوشته: حتی اگر این ۱۲۰ کشور با هم هماهنگ باشند می‌توانند شرط رابطه با کشورهای بزرگ را به قطع رابطه با اسرائیل مشروط کنند. چنانچه در گذشته نیز از این روش استفاده کرده‌اند و این اهرم بسیار تاثیرگذاری خواهد بود که ممکن است آمریکا، انگلیس و فرانسه را از حمایت همه جانبه از اسراییل پشیمان کند.

گزارشی از غزه

حق نشر عکس sharq
Image caption کارتون آروین، شرق

مهسا حکمت در گزارشی درباره غزه با گروهی از خبرنگاران و مادران و دختران آن شهر جنگزده گفتگو کرده است. گزارش او از درد جنگ و ظلمی می گوید که به مردم غیرنظامی روا داشته شده است.

در پایان گزارش اعتماد آمده: هوای غزه بارانی است. بارانی از گلوله و بمب و خاکستر. امیدهای جوانان غزه هم مثل خانه‌های «شجاعیه» و «رفح» از بین رفته‌اند. دل‌هایشان شکسته. وجودشان یخ کرده. صدایشان خش دارد. نگاهشان غم دارد. دستانشان ضعف دارد. اما دیگر توان محاصره را ندارند. می‌خواهند آزاد باشند. می‌خواهند تجهیزات پزشکیشان زنگ زده نباشد. می‌خواهند سفر کنند. می‌خواهند زندگی‌ای همانند ما داشته باشند و این حق آنها است اما شاید این حق دیگر به کار غرائب اهل قبرس نیاید.

به نوشته این گزارش: فعال حقوق بشری که بیش از ۱۰ سال از آمدنش به غزه می‌گذرد، خود را یک فلسطینی می‌داند و شبی که قرار بود از فعالیت هایش و نظراتش با ما صحبت کند، گفت زمان کمی دارد و شاید دیگر نتواند جواب دهد. آن شب با دوستانش خداحافظی کرد و خواست تا سوال‌ها را برایش بفرستند. حالا بیش از یک هفته است عمر جوابی نداده است و دوستانش از او بی‌خبرند.

داعش با آمریکاست

علی اشرفی در مقاله ای با عنوان «خشکه مقدس های بی شعور بازیچه دشمنان با شعور» نوشته: در نگاه اول چنین به نظر می رسد که داعش به دلیل وابستگی‌اش به القاعده، ضدآمریکایی است و طبعاً مخالفت آمریکا با این گروه می‌تواند مؤید این نظر باشد اما در نگاهی به ماهیت و جهت گیری گروه داعش آشکار می شود که این گروه کاملا کارکردی آمریکایی – اسراییلی دارد و به سود منافع این کشورها عمل می‌کند.

نویسنده در ادامه مقاله اش از لبنان و حزب الله آن کشور به عنوان نماد مقاومت و سوریه به عنوان دو کشوری که مورد غضب آمریکا و اسراییل هستند نام برده و نوشته دولت عراق هم علیرغم مماشاتی که با آمریکا دارد، اما در مقابل اسرائیل مقاومت می‌کند و خود را در جبهه بزرگ انقلاب اسلامی منطقه دسته بندی کرده است.

نویسنده مقاله سیاست روز نتیجه گیری کرده که داعش در جنگی که در لبنان و سوریه و عراق به راه انداخته، دقیقاً همسو با منافع واشنگتن و تل آویو عمل می‌کند ولو آن که شعارهای تند ضدآمریکایی بدهد. بگذریم که در جنایات اخیر اسرائیل علیه غزه، داعش خود را از ماجرا کنار کشید و مسئله غزه را رسماً مسئله خودش ندانست.

فراموش شد؟

مهدی مال میر در سرمقاله مردم سالاری نوشته: حتی اگر بپذیریم که ایرانیان از حافظه جمعی به سامانی برخوردار نیستند اما این قدر هست که بسیاری از رای دهندگانی که با شوقی فراوان در خرداد پارسال به پای صندوق‌های رای رفتند، فریاد حقوق دانی کسی را در گرماگرم مبارزات انتخاباتی از یاد نبرده‌اند، سیاستمدار کهنه کاری که کارت برنده حقوق دانی‌اش را در جای درست و در زمان مناسب رویکرد وگوی سبقت را از رقیبان مدعی ربود، اما حالا انگار چندان نیازی به نشان دادن برگ برنده خود به رای دهندگانش نمی‌بیند.

نویسنده با اشاره به طی شدن یک چهارم از دوره ریاست جمهوری روحانی نوشته: مسوولیت دولت که تدوین حقوق شهروندی و اجرای آن بود از روی کاغذ فراتر نرفته است و آنگونه که از شواهد پیداست کم کم می‌رود که به جهان آرزوها بپیوندد. قانون احزاب وفعالیت گروه‌های سیاسی حرفه‌ای که داربَستِ بنای توسعه و پیشرفت در هر جامعه‌ای هستند همچنان پس از یکسال میان گروه‌های سیاسی و مجلس و وزارت کشور تاب می‌خورد و فعالان سیاسی هر روز با چالشی تازه روبرو می‌شوند.

سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده: برای رییس‌جمهورحقوق خوانده‌ای که اعتبارش در میان طرفداران دولت نه به سبب سابقه طولانی‌اش در پهنه سیاست که به دلیل آشنایی‌اش با جهان حقوق محور امروزی است، نادیده گرفتن عدم اجرای مطلوب قوانینِ کشور، نه تنها برازنده نیست که هرروزی که می‌گذرد دامنه بازی دولت تدبیر وامید را در برابر اقتدارگرایان تنگ‌تر خواهد کرد.

شتاب برای افزایش جمعیت

حق نشر عکس na
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهروند

فتح الله آملی در سرمقاله روزنامه اطلاعات با اشاره به آمار جمعیت کشور و این که بیش از یک میلیون نفر هم هر سال به جمعیت کشور افزوده می‌شود، خواستار آن شده که از بزرگنمایی غیرعقلایی بحران کمبود جمعیت پرهیز شود با توجه به این که بیشترین میزان ثبت ولادت در سیستان و بلوچستان است حدود ۳۶ در هزار، بعد خراسان جنوبی ۲۵.۵ در هزار و هرمزگان حدود ۲۴ در هزار در حالی که کمترین میزان ولادت در گیلان ۱۳ در هزار، مازندران ۱۴ در هزار و تهران ۵.۱۴ در هزار است.

به تاکید نویسنده این مقاله: اتفاقا در استان‌هایی که همین حالا مشکل کمبود آب، خشکسالی، کمبود فضای کار و اشتغال و عدم تناسب جمعیت با جغرافیا و امکانات زیستی و رفاهی بیش از هرجای دیگری وجود دارد، نرخ رشد جمعیت بالاست و در مناطقی با رفاه بیشتر، نرخ رشد پایین است. از طرف دیگر افزایش جمعیت در مناطق شهری و مهاجرت از روستا به شهر نیز نشان می‌دهد که برنامه‌های جلوگیری از مهاجرت روستائیان، نتیجه بخش نبوده است.

سرمقاله اطلاعات تصریح کرده: اینکه برخی سعی می‌کنند تا به هر شکلی راههای جلوگیری از بارداری‌های ناخواسته را سد کنند و با نوعی دخالت در امور شخصی جامعه و سلب آزادی در تصمیم‌گیری‌های خانوادگی به ظن خود قدمی در راه افزایش جمعیت بردارند شاید بتوانند قدری آمار کمی را افزایش دهند اما خدمتی نمی کنند. باید از هر حرکت شتابزده، تبلیغاتی، انفعالی، واکنشی، احساساتی و بدون پشتوانه علمی و کارشناسی اجتناب کرد.

صبا آذرپیک در اوین است

اعتماد در میان گزارشی از مصاحبه هفتگی سخنگوی قوه قضاییه از زبان وی از وضعیت صبا آذرپیک خبرنگار همین روزنامه خبر داده و نوشته:‌ صبا آذرپیک تاکنون دو بار حضوری و یک بار غیابی محاکمه شده و ۷۰ روز است که در بازداشت موقت به‌سر می‌برد، امکان دارد کسی دو الی سه پرونده داشته باشد که در این صورت می‌توان پرونده‌ها را یک جا جمع کرد.

محسنی اژه ای به نوشته اعتماد اینکه خانواده آذرپیک از وی خبر ندارند را خلاف واقع دانسته اما گفته: لازم نیست که بنده و دیگران اتهامات شخص مذکور را بدانیم و در بسیاری از موارد نیاز نیست که خانواده متهم از جزییات خبر داشته باشند، اتهامات را به خود متهم تفهیم می‌کنیم. اکنون پرونده صبا آذرپیک در دادسرای تهران بوده و وی در زندان اوین است.

آزادی قانون

حق نشر عکس na
Image caption کارتون جواد تکجو، اعتماد

در میان خبرهای امروز روزنامه ها یکی هم آزاد شدن روزنامه توقیف شده قانون بود که از سه ماه قبل منتشر نمی شود.

شهرام شهیدی به همین جهت در ستون طنز اعتماد نوشته: امروز حتما تیتر خیلی از روزنامه‌ها این خواهد بود: قانون رفع توقیف شد.

موسیو شیطان: قانون هم مگر توقیف می‌شود؟

من: شده بود دیگر. هر چیزی که قابل توقیف شدن باشد امکان دارد توقیف بشود.

موسیو شیطان: اُ... که این‌طور. خب حالا کدام قانون رفع توقیف شده؟

من: روزنامه بوده. روزنامه قانون. رفع توقیف شده

طنزنویس همین گفتگو را ادامه داده و در پایان نوشته: خوانندگان عزیز، این جناب موسیو پایش را کرده توی یک کفش که کار دست ما بدهد. ورپریده عزمش را جزم کرده تاریکخانه ما را بکند ماتمکده. لذا چون هوا ابری و آب گل آلود است و از آب گل‌آلود نهایتا با استفاده از یکی دو طعمه، این ماییم که شکار می‌شویم، مطلب امروز را هم می‌آوریم و کرکره را می‌کشیم پایین. فعلا می‌رویم بابت تولد دوباره قانون - اگر تا این لحظه خبرش تکذیب نشده باشد - به رفقا تبریک بگوییم.

مطالب مرتبط