وضعیت اقتصادی ایران؛ مشاهده‌ها و دیدگاه‌های شما

حق نشر عکس MEHR

دولت حسن روحانی در گزارشی که ماه گذشته درباره وضعیت اقتصادی ایران منتشر کرد، اقتصاد این کشور در سال‌های ١٣٩١ و ١٣٩٢ را غیر قابل مقایسه با سه دهه گذشته و حتی در دوران جنگ هشت ساله با عراق عنوان کرد. با این حال مقام‌های دولت ایران در هفته‌های گذشته خبر دادند که اوضاع اقتصادی ایران کمی بهتر از قبل شده است و وزیر اقتصاد و دارایی ایران از دست یافتن به "توفیقات کم‌نظیر" در کنترل تورم خبر داد.

تجربه شخصی شما از تغییر وضعیت اقتصادی ایران چیست؟

آیا در یک سال گذشته شرایط اقتصادی شما تغییری کرده است؟

بهتر کردن شرایط اقتصادی خانوارهای ایرانی یکی از شعارهای اصلی دولت آقای روحانی بوده است. بعد از گذشت یک سال از عملکرد این دولت، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، هفته گذشته، اعلام کرد "موانع جدی" در مسیر رشد تولید کشور وجود دارد. با این حال او از رفع برخی از این موانع هم خبر داد و اظهار امیدواری کرد که این موانع در ماه‌های آینده کاهش پیدا کنند.

آیا شما به آینده وضعیت اقتصادی ایران خوشبین هستید؟ فکر می‌کنید دولت روحانی آنگونه که وعده داده می‌تواند شرایط اقتصادی مردم ایران را بهتر کند؟

مقام‌های دولتی ایران در حالی نسبت به وضعیت اقتصادی ابراز امیدواری می کنند که به گفته علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد، حجم بدهی‌های دولت ایران به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. از نظر گروهی از کارشناسان، همین افزایش حجم بدهی‌ها و بزرگتر شدن بدنه دولت در سال‌های اخیر یکی از دلایل اصلی بحرانی شدن وضعیت اقتصاد ایران است.

به نظر شما راه خارج شدن از این بحران چیست؟ فکر می‌کنید دولت و بخش خصوصی چه نقشی در بهتر شدن وضعیت اقتصادی ایران دارند؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.