بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۵ مرداد

روزنامه های امروز تهران علاوه بر اخبار مربوط به غزه و آتش بس در آن جا، از پیشروی های داعش ابراز نگرانی کرده و در اولین سالگرد تاسیس دولت حسن روحانی به نقد یا تحسین این دولت پرداخته اند.

جنجال بر سر استفاده از یک روغن صنعتی در شیر و مواد غذایی، ماجرای کشته شدن زندانیان شهر کرد و آتش سوزی بخشی از بازار تهران از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

بزرگترین پیروزی در فلسطین

حق نشر عکس shahrvand
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

کیهان در سرمقاله خود از بزرگترین پیروزی فلسطین در جنگ غزه خبر داده و به عنوان دلیل نوشته: اسرائیل در این جنگ دستکم ۲۰۰ نظامی از دست داده که بین آنها فرمانده ناب‌ترین تیپ اسرائیل یعنی تیپ پرآوازه گولانی هم قرار دارد. از تعداد تلفات آنان در جریان اصابت موشک به شهرها و مراکز نظامی و غیرنظامی خبر موثقی وجود ندارد ولی خیلی بعید است که تلفات اسرائیل در جریان شلیک موشک‌های مقاومت کمتر از ۳۰۰ نفر باشد که این میزان برای اسراییل غیرمترقبه است.

این روزنامه بدون یادآوری چند هزار کشته فلسطینی اضافه کرده: در مقابل رژیم تل‌آویو نتوانسته آسیب مهمی به یگان‌های مقاومت وارد کند و در پایان ۳۰ روز جنگ همه این گردانها و فرماندهان آنان سالم و فعال هستند و آماده‌اند تا چند ماه دیگر هم به شلیک‌های خود ادامه دهند.

در بخش دیگری از سرمقاله کیهان به نقش هدایت‌گرانه رهبر جمهوری اسلامی اشاره شده و مقالات وال استریت ژورنال و نیویورک تایمز را شاهد آورده و افزوده: تاثیر این جنگ بر آینده رژیم السیسی قطعی است، همانند رژیم ملک عبداله در عربستان. رژیم سیسی در اولین آزمون امنیتی و سیاسی خود باخت و به نظر می‌آید که تن دادن به باز شدن دائمی گذرگاه رفح اولین هزینه این رژیم باشد.

رئوف پیشدار در مقاله ای در اعتماد نوشته: اگر مسلمان‌های جهان، فقط یک میلیارد آنها، از همین الان تصمیم بگیرند روزی تنها یک دلار کالای غربی کمتر بخرند، می‌دانید که اقتصاد جهان ظرف چند روز دچار چه مشکلاتی خواهد شد؟ برای جهان اسلام تحریم، امروز بهترین و موثرترین سلاح است. همین الان چه تعداد کشتی با بار مواد غذایی متعلق به کشورهای اسلامی و به خصوص نفت‌خیزها روی دریاها و اقیانوس‌هاست؟ هر کشوری یک فروند از آنها را به سمت غزه برگرداند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به نظر نویسنده مقاله: اسراییل قدرت سد کردن راه این تعداد کشتی را ندارد. اگر این اتفاق بیفتد نمایشی بزرگ از وحدت اسلامی خواهد بود. اخبار این حرکت در صدر اخبار جهان قرار خواهد گرفت. کار دیگر تعطیل دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و کلاس‌های درس است، چرا تعطیلی بازارها نه. اینها مفید است اما کافی نیست. باید حرکت‌های مناسب‌تر دیگری هم متناسب با شرایط امروز جهان و با شناخت از قدرت ابزارهای مختلف داشت.

پیشنهاد دیگر نویسنده مقاله اعتماد: یک حرکت بزرگ دانشجویی و علمی در قالب یک راهپیمایی بزرگ است که از دانشگاهیان سراسر جهان دعوت کنند از هر سوی گیتی به سوی قدس حرکت کنند. بعد هم بازارهای اسلامی از سلاح تحریم استفاده کنند. به این شکل یک جریان بزرگ تبلیغی علیه اشغالگران شکل خواهد گرفت باور کنیم ساکنان خانه‌های عنکبوتی حتی قدرت دفاع از خود را هم ندارند، باور کنیم.

گلوله برفی داعش

حق نشر عکس na
Image caption کارتون پیمان علی شاهی، آرمان

اردشیر زارعی‌قنواتی در مقاله ای در شرق نوشته: با نقش آلترناتیوی داعش در به‌هم‌ریختن ثبات و امنیت عراق و سوریه و همچنین کشیدن دامنه‌های آن به اقلیم خودمختار کردستان که همگی از متحدان نزدیک ایران هستند، معادلات جدیدی برای نقش‌آفرینی تهران در جهت دفاع از منافع ملی کشور فراهم شده است. زمان برای اتحاد بهتر و مسوولانه‌تر محور ایران، سوریه، عراق و اقلیم کردستان و تاکید بر منافع ملی حول تامین امنیت و یکپارچگی منطقه فرارسیده است.

به نظر نویسنده این مقاله: حباب توهمات و یکسویه‌نگری در این نبرد سرنوشت‌ساز با توجه به تحولات اخیر در شمال عراق ترکیده است و به نظر می‌رسد که تهران، بغداد و اربیل به این واقعیت پی برده‌اند که هیچ سیاست یکجانبه و کجدارومریزی قادر نخواهد بود تا به پیشروی هیولای داعش پایان دهد. تغییر موازنه میانه طرفین، باعث شده تا خطر سقوط کوبانی بسیار پررنگ شود.

شرق در نهایت نوشته: به همان نسبت که ادامه جنگ غزه و سیاست مزورانه «بنیامین نتانیاهو» می‌تواند یک «تله» برای ایران جهت به شکست‌کشاندن مذاکرات هسته‌ای این کشور با آمریکا تلقی شود، نقش سازنده ایران در معادلات جدید عراق می‌تواند فرصت مساعدی برای نقش‌آفرینی تهران جهت حفظ ثبات منطقه و رساندن این پیام به جامعه جهانی باشد که ایران همچنان شاغول موازنه و امنیت در محیط بحران‌خیز منطقه خواهد بود.

آتش سوزی در زندان و حقوق زندانیان

بهمن کشاورز همزمان با خبر آتش سوزی در زندان شهر کرد که به کشته شدن چند زندانی انجامید در مقاله ای در آرمان نوشته: امنیت زندانیان و زندان‌ها با سازمان زندان‌ها و از طریق عوامل نگهبانی است و باید اصول ایمنی در زندان‌ها به شدت رعایت شود. منظور از اصول ایمنی مسائل مربوط به سرمایش، گرمایش، سوخت رسانی و امثال اینهاست. زیرا فرد زندانی امکان جابه‌جایی بسیار محدودی دارد و از وسایل و ابزارهای برخورد با آتش‌سوزی و مانند اینها نیز برخوردار نیست.

این حقوقدان تاکید کرده: ثانیا چنانچه زندانی دچار حادثه‌ای شود، در صورت عمدی بودن یا شبه‌عمد و خطایی بودن حادثه، حسب مورد زندانی یا بستگان او از دیه برخوردار خواهند شد. ثالثا وقوع این حوادث و مجروح شدن و مصدوم شدن قانونا موجبات تخفیف یا عفو یا تغییر میزان مجازات نیست اما بدون شک این موضوع در قرار گرفتن نام زندانیان در فهرست عفو موثر خواهد بود و بدیهی است حسب مورد ممکن است مراجع رسیدگی‌کننده به پرونده‌ها یا قاضی مسئول اجرای احکام باید این مورد را برای اعمال اختیارات قانونی خود در نظر بگیرد.

در پایان مقاله آرمان آمده: چنانچه نتیجه بررسی‌ها و تحقیقات کارشناسان این باشد که بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت موازین قانونی در وقوع حادثه نقشی داشته یا موثر بوده آنگاه خسارات و دیه باید از طرف دولت پرداخت شود. در صورت عمدی بودن حادثه، نتیجه پیچیده‌تر خواهد شد زیرا ممکن است فردی زندانی به منظور ایجاد امکان فرار ایجاد حریق کرده باشد و در این حالت، این حریق که موجب فوت شده در فروضی می‌تواند مستوجب قصاص عامل آن باشد و در حالات دیگری در خور تعیین دیه.

دیگر آبی وجود ندارد

پرویز کردوانی در مقاله ای در شرق با تاکید بر این که آب‌های زیرزمینی به‌عنوان پس‌انداز ما در این نوار خشک و بیابانی تنها سرمایه نسل بعدی است که دارد غارت می‌شود نوشته امروز ۸۰ درصد از آب چاه‌های کشور تمام شده و سدها هم دارند خشک می‌شوند. اگر روزگاری در مدرسه به ما می‌گفتند که چرخه آب تمام‌شدنی نیست امروز باید به این حکایت خط باطل کشید چرا که ما خود در مسیر نابودی این ذخایر قدم برداشتیم.

نویسنده کارشناس اقلیم شناسی در ادامه نوشته: کارونی که زمانی از آن کشتی رد می‌شد، الان در بسترش سبزی می‌کارند و سدهای اطراف تهران که به نظر لبریز از آب می‌آید، حداکثر تا ۳۰ سال دیگر از لای پر خواهند شد و دیگر قابل استفاده نخواهند بود. شاید کمتر از ۷۰ سال دیگر تهران از خشکی بمیرد و آب سدها، شهرهای اطراف را از بین ببرد و این تنها حکایت تهران نیست بلکه کل بخش مرکزی ایران اسیر این کابوس خواهد شد.

نویسنده مقاله شرق در نهایت نوشته: راه‌حل‌های مدیریتی آب با کاغذ و قلم حل نمی‌شود، آب تمام شده است و هر چقدر هم مشترکان پر مصرف را جریمه کنند باز آبی وجود ندارد که به دست مردم برسد و در این میان اولویت‌دادن به شهرها و صنعت، کشاورزان را از طبیعی‌ترین حق خود محروم کرده و امنیت غذایی به‌عنوان یک بحران مطرح شده.

سم در شیر

حق نشر عکس na
Image caption کارتون نعیم تدین، شرق

در حالی که روزنامه دولت در گزارش اصلی خود از اقدام فوری دولت در پرونده شیر روغنی خبر داده روزنامه ها نوشته اند استفاده از روغن پالم در شیر طعم‌دار، شیر فرا دما، شیرخشک، پنیر رسیده در آب نمک، پنیر تازه، دوغ، کشک مایع صنعتی، ماست پروبیوتیک و امثال آن غیرمجاز و ممنوع است.

به نوشته روزنامه های متعدد کارشناسان خبر داده که روغن نخل یا پالم که از مالزی هشت سالی است راهی ایران شده و ماده ای است برای صنعت لاستیک سازی که تا سال ۸۴ وارد کشور نمی شده است.

مهدی پور محمدی در مقاله ای در شهروند نوشته: این روغن ظاهر فریبنده‌ای دارد و پس از هضم و جذب در بدن انسان، به رگ‌ها و مویرگ‌ها تبدیل به ماده‌ای شبیه به همان کائوچو و لاستیک شده و دیواره رگ‌ها و مویرگ‌ها را مانند یک غشای سیمانی پوشش داده و ایجاد تصلب شرایین، گرفتگی رگ‌ها، فشار خون و سکته قلبی و مرگ مفاجات می‌کند. راستی چرا بالاترین علت مرگ‌ومیر در ایران سکته قلبی است؟

نویسنده کارشناس مقاله اضافه کرده: تولیدکنندگان روی بطری‌های شیر می نویسند تهیه شده از شیر تازه گاو. آیا روغن نخل به‌عنوان یک روغن صنعتی غیرخوراکی از گاو استحصال می‌شود؟ این دروغگویی و کلاهبرداری. چنان که تحت عنوان ارزش غذایی می‌نویسند مثلاً چربی ٥ درصد اما نمی‌نویسند کدام چربی. به‌طور طبیعی خریدار فکر می‌کند منظورشان همان چربی طبیعی شیر است. خریدار حق دارد چنین فکر کند.

مقاله شهروند در نهایت تاکید کرده: کودکان در سن رشد و افراد مسن و سالخورده‌ای که برای اجتناب از پوکی استخوان و شکنندگی لگن شیر می‌خورند که حاوی کلرور کلسیم است و آن را غیرقابل استفاده می‌کند، اما روغن نخل بیکار نمی‌ماند و وظیفه خودش را به نحو اتم و اکمل انجام می‌‌دهد. یعنی لبنیات می‌خریم که قاتق نانمان شود، قاتق نانمان که نمی‌شود هیچ، قاتل جانمان می‌شود.

محمد حسین روان بخش در ستون طنز مردم سالاری با اشاره به این که چند سال پیش معلوم شد معلوم به جای شیر پرچرابی شیر وایتکس پرچربی می خورند خبر داده که همان زمان رییس انستیتو تغذیه و صنایع غذایی گفت که کارخانجات چربی شیر را می‌گیرند و روغن پالم (روغن صنعتی) به آن اضافه می‌کنند اما چون موضوع مربوط به سلامتی مردم بود، چندان اهمیتی نداشت که به آن رسیدگی سریع شود ! در واقع در کشوری که چند سال بنزین پتروشیمی به خورد مردم دادند و هنوز هم مسئولان آن کار، زیر بار تبعات بسیار آن نمی‌روند، قاطی کردن روغن گیاهی به شیر نه تنها چیز مهمی نبود، بلکه اصلا چیز مهمی نبود!

طنزنویس با اشاره به افشاگری وزیر بهداشت دولت روحانی نوشته: جا دارد که قدردانی ویژه خود را از وزیران دولت پاک احمدی نژاد داشته باشیم که اصلا وقت خود را صرف این موارد بی اهمیت نمی‌کردند! در واقع اگر چه ما در زمان احمدی نژاد هوای پاک، بنزین پاک، آب پاک و شیر پاک نداشتیم ... اما دولت پاک داشتیم که آنقدر پاک بود که در کنارش اختلاس ۳ هزار میلیاردی و بابک زنجانی و ... بود و نمی‌فهمید!

در پایان طنز مردم سالاری آمده: مردمان با تمدن چند هزار ساله و محترم، متوجه باشند که وقتی شیر می‌خورند دقیقا چه چیزهای مختلف و متنوعی می‌خورند‌. شیر نه تنها یک غذای کامل که یک بسته محصولات متنوع بهداشتی – خوراکی است.

انصار موتور سوار می آیند

حق نشر عکس etemad
Image caption کارتون احمد عربانی، شهروند

اعتماد در گزارشی خبر داده: انصار حزب‌الله می‌خواهد به صحنه بازگردد، بازگشتی سوار بر «گشت‌های موتوری» که یاد سال‌های اصلاحات را هم زنده می‌کند. باز هم به نظر آنها دین و فرهنگ مردم به خطر افتاده است. حتی گفته‌اند که مخالفت وزارت کشور هم با گشت‌های موتوری انصار حزب‌الله برای آنها مهم نیست. این یعنی می‌خواهند هر جور شده کار خود را بکنند.

به نوشته این گزارش: در آخرین موضع‌گیری‌ها، انصار حزب‌الله در واکنش به سخنان رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور اعلام کرد که قصد عقب‌نشینی از طرح گشت موتوری خود را ندارد. روح‌الله جمعه‌یی، رییس مرکز اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری روز شنبه در گفت‌وگو با سایت تدبیر توضیح داده بود که تاکنون هیچ درخواستی برای اجرای طرح گشت موتوری انصار حزب‌الله به این وزارتخانه ارسال نشده است.

چندی پیش سایت رسمی انصار حزب‌الله در یک فراخوان پیامکی، جذب نیروهای بیشتر برای اجرای این طرح را کلید زده بود. انصار حزب‌الله وعده داده بود که با پایان ماه رمضان گشت‌های موتوری خود را به خیابان خواهد فرستاد. همان موقع یک مقام دولتی گفت: «دولت اصلا وارد بازی‌های اینچنینی نمی‌شود. گرفتار عملیات روانی و فضاهایی که برای ایجاد بحران ساخته می‌شوند، نمی‌شود.»

اعتقاد دبیر مرجع ملی حقوق کودک

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: آدم گاهی یک اظهارنظری می‌خواند خودش آمبولانس‌لازم می‌شود. بفرما؛ به گزارش ایلنا، دبیر مرجع ملی حقوق کودک، مظفر الوندی در مورد تجاوز و تعرض یک ناظم مدرسه به دانش‌آموزان گفت: من اعتقاد دارم که تمامی این موارد به‌زور نبوده و در برخی موارد گرایشی دوطرفه وجود داشته است.

طنزنویس افزوده: ما الان متوجه شدیم که این بابا، به گرایش دوطرفه اعتقاد دارد و به تجاوز اعتقاد ندارد. اما متوجه نشدیم به روح چی؟ آیا به روح اعتقاد دارد؟ آیا به رنگ‌آمیزی متافیزیکی روح اعتقاد دارد؟ یعنی دانش‌آموزان گرایشی دوطرفه داشته‌اند و خودشان را انداخته‌اند سر راه ناظم؟ و ناظم بدبخت که داشته مسیر یکطرفه را می‌رفته یکهو با گرایش دوطرفه مواجه می‌شود؟

در انتهای طنز شرق آمده: واقعا حیف که دبیر مرجع ملی حقوق کودک به دوطرفه اعتقاد دارد و چون ما اعتقاد داریم به اعتقادات کسی نباید کار داشته باشیم و اعتقادات افراد را نمی‌شود دست گرفت و این گرایش یک‌طرفه است چون بعضی‌ها به اعتقادات ما خیلی کار دارند.

مطالب مرتبط